Aktualności
02-12-2024
Coraz częściej na europejskim rynku pojawiają się jaja wyprodukowane na Ukrainie. Importerzy z UE chętnie je kupują, ponieważ cena ukraińskich jaj jest niższa od tej, jaką proponują właściciele ferm jajczarskich w UE; np. w porównaniu do cen jaj wyprodukowanych w Polsce cena jaj z Ukrainy jest o 20-30% niższa.Ukragroconsult podał, że w okresie pierwszych trzech kwartałów br. import jaj z Ukrainy do UE wzrósł o 41% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 r. Pomimo znacznego wzrostu wolumenu importowanych jaj wartość tego importu wzrosła zaledwie o 5,6%. Wśród krajów, które zaimportowały ukraińskie jaja, znalazła się również Polska.Warto przypomnieć, że cena sprzedaży jaj (klasa A kat. L) w Polsce (dane MRiRW) wahała się w 2024 r. w okresie od stycznia do końca listopada od 50 zł/100 szt. (połowa sierpnia) do 67 zł/100 szt. (koniec listopada); cena wzrosła aż o 34%! W 2023 r. cena jaj (klasa A kat. L) w Polsce dwukrotnie poszybowała do ponad 80 zł/100 szt., natomiast w 2022 r. wzrosła z 44 zł/100 szt. w lutym do 82 zł/100 szt. w grudniu (wzrost o ponad 86%).Po okresie stosunkowo stabilnej ceny sprzedaży jaj w Polsce w latach 2020/2021 (cena wahała się od 35 zł/100 szt. do 47 zł/100 szt.; wahania ± 15%), począwszy od 2022 r. do końca 2024 r. cena sprzedaży jaj waha się w ciągu roku nawet o kilkadziesiąt procent!Urząd Antymonopolowy Ukrainy AMCU postanowił skontrolować sprzedaż jaj na Ukrainie po tym, jak cena sprzedaży jaj na Ukrainie uległa gwałtownemu wzrostowi w ostatnich tygodniach. Kontrolerzy mają wyjaśnić, czy wzrost ceny sprzedaży jaj na ukraińskim rynku ma swoje uzasadnienie we wzroście kosztów produkcji, czy może jest efektem spekulacji. Ponieważ fluktuacje cenowe sprzedaży jaj występowały na Ukrainie już wcześniej w latach 2020/2023, ukraiński AMCU postanowił przyjrzeć się cenom sprzedaży jaj w okresie przynajmniej ostatnich trzech lat.
29-11-2024
GIW poinformował o kolejnym 44 ognisku grypy ptaków w Polsce. Tym razem zakażeniu uległo stado indyków (14,28 tys. szt.) na fermie w Targowisku Górnym, gm. Lubawa (pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie).Wirus grypy ptaków atakuje drób również na fermach w Niemczech. Nowe ogniska potwierdzono ostatnio na fermie kaczek (13 tys. szt.) w Zarnewanz, pow. Rostock i na fermie indyków (16 tys. szt.) w Kleve, Nadrenia Płn.Tymczasem przedstawiciele przemysłu drobiarskiego w Brazylii i USA zawarły porozumienie, w ramach którego zobowiązano się do intensywnego wspólnego działania w celu pokonania istniejących barier w międzynarodowym handlu mięsem drobiowym i jajami, a zwłaszcza przeciwdziałania inicjatywom protekcjonistycznym ograniczającym wolny handel między państwami.Wprawdzie jesteśmy konkurentami na globalnym rynku drobiarskim, ale to wcale nie powinno przeszkadzać nam współpracować w dziedzinach, które są interesujące dla obydwu stron, a także dla potencjalnych importerów – stwierdził w swojej wypowiedzi Ricardo Santin, prezes brazylijskiego ABPA.Wspólne problemy, to m.in. wdrażanie technologii zrównoważonej produkcji w celu ochrony środowiska i ekologii, prowadzenie badań nad ochroną zdrowia drobiu przed chorobami i wdrażanie metod oceny ryzyka z nimi związanego (status sanitarny ferm drobiu i produkcji mięsa drobiowego w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego), wspieranie innowacyjności w produkcji drobiarskiej i międzynarodowym handlu, współdziałanie opierające się na kooperacji, sposobach negocjacji i mediacji w celu rozwiązywania bieżących sporów i problemów oraz promocja wiedzy w zakresie wolnego handlu.
27-11-2024
W ostatnich kilku dniach GIW poinformował o kolejnych czterech ogniskach grypy ptaków na terenie Polski. Ognisko nr 40 (fermowy chów 600 kur niosek, informacja GIW z 22 listopada) stwierdzono w Świerczowie, gm. Niechlów (woj. dolnośląskie), ognisko nr 41 (fermowy chów 39, 15 tys. szt. indyków, informacja GIW z 21 listopada) w Głębokim, gm. Uścimów (woj. lubelskie), ognisko nr 42 (przydomowy chów 180 kur niosek, informacja GIW z 25 listopada) i ognisko nr 43 (fermowy chów 169,1 tys. szt. indyków) w Smolance, gm. Zbuczyn (woj. mazowieckie).Począwszy od 7 października br. GIW potwierdził wystąpienie w Polsce 17 ognisk grypy ptaków na terenie 5 województw: 8 ognisk w woj. wielkopolskim, 5 ognisk w woj. dolnośląskim, 2 ogniska w woj. lubelskim i po jednym ognisku w woj. mazowieckim i śląskim.Od początku br. likwidacji poddano 3,07 mln szt. drobiu, z czego 2,49 mln szt. (81% ogółem zlikwidowanego drobiu w br.) zaledwie w ciągu ostatnich 48 dni (od 7 października br.). Ponieważ sytuacja wydaje się groźna, służby weterynaryjno-sanitarne podejmują działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów grypy ptaków na kolejne fermy drobiu. Działania te obejmują przede wszystkim wzmożoną kontrolę ferm drobiowych pod względem wdrożenia i przestrzegania zasad bioasekuracji.Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i bezpieczeństwa Żywności KE przeprowadziła kontrolę na terenie Brazylii pod względem skuteczności nadzoru nad grypą ptaków w komercyjnych i niekomercyjnych (chów przydomowy) fermach drobiu. Przypomnijmy, że Brazylia jest ciągle uznawana za kraj wolny od grypy ptaków.Opublikowane wyniki kontroli wskazują, że zastrzeżenia unijnych kontrolerów budzą kryteria wykrywania ognisk grypy ptaków oraz sposoby pobierania próbek do badań w podejrzanych przypadkach i wdrażaniu działań zapobiegawczych. Poprawie powinny ulec systemy wykrywania zakażeń drobiu w oparciu o takie parametry jak współczynnik śmiertelności drobiu na fermie oraz ilość spożywanej paszy i wypijanej wody.Niewystarczające są również możliwości brazylijskich laboratoriów w zakresie badania przypadków grypy ptaków. Nieskuteczne też wydają się, w przypadku pojawienia się ognisk grypy ptaków, procedury administracyjnego zwalczania ognisk grypy ptaków i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów na kolejne fermy drobiu.

Partnerzy

Zakup czasopisma