Aktualności
21-02-2025
GIW podał 19 lutego br. informację, że wyniki badań przeprowadzonych na fermie indyków (122,7 tys. szt.) w Bolesławcu, gm. Mosina (woj. wielkopolskie) potwierdziły zakażenie wirusami grypy ptaków. Zgodnie z postanowieniem władz sanitarno-weterynaryjnych i administracyjnych ptaki zostały poddane utylizacji, a wokół fermy wytyczono strefy zapowietrzoną i zagrożoną.Od początku roku jest to 26 ognisko grypy ptaków w Polsce, a utylizacji w tym czasie poddano ponad 2,18 mln szt. drobiu.W krajach UE wg danych z 20 lutego br. stwierdzono 71 ognisk grypy ptaków, najwięcej w Polsce (26 ognisk), we Włoszech (21 ognisk) i na Węgrzech (10 ognisk). Francuskie władze weterynaryjne twierdzą, że wprowadzenie powszechnego szczepienia drobiu przeciwko grypie ptaków, szczególnie na fermach tuczu kaczek, pozwoliło na opanowanie problemu zakażeń drobiu i spowodowało znaczące zmniejszenie liczby ognisk (w br. tylko jedno ognisko).Nadal amerykański sektor produkcji jaj cierpi z powodu likwidacji znaczących ilości kur niosek. W okresie od lutego 2022 r. do lutego br. zlikwidowano ponad 120 mln kur niosek, najwięcej w stadach utrzymywanych w chowie bezklatkowym. Ponieważ jaja z tych ferm są obecnie najchętniej kupowane przez Amerykanów, w wielu stanach zabrakło tych jaj w handlu, a cena wzrosła nawet o kilkadziesiąt procent.Obecna administracja federalna postanowiła przyspieszyć proces wytwarzania i zastosowania szczepionki przeciwko grypie ptaków na fermach drobiu. Producenci tych szczepionek mają otrzymać wsparcie finansowe, a służby weterynaryjne we współpracy z producentami rozpocząć testy w terenie.Oczekuje się, że takie działanie powinno pozwolić ograniczyć liczbę ognisk grypy ptaków na fermach drobiu w USA i spowodować, podobnie jak np. we Francji, opanowanie trudnej sytuacji. Niestety, przywrócenie równowagi popytowo-podażowej na rynku jaj będzie wymagało czasu, a powrót do niedawnych cen jest raczej niemożliwy, m.in. z powodu panującej w USA inflacji i spodziewanego wzrostu cen po wprowadzeniu ceł na import wielu towarów.
19-02-2025
Brazylijskie Stowarzyszenie Białka Zwierzęcego ABPA podało, że w 2024 r. Brazylia wyeksportowała 5,3 mln ton mięsa drobiowego (o 3% więcej niż w 2023 r.). Wartość tego eksportu osiągnęła poziom prawie 10 mln USD (o 1,3% więcej niż w 2023 r.).Głównymi importerami brazylijskiego mięsa drobiowego w 2024 r. były Chiny pomimo spadku wielkości tego importu o 17,6% w porównaniu do 2023 r.). Ponadto Brazylia wyeksportowała w 2024 r. mięso drobiowe do wielu krajów w Azji i Afryce; prawie 232 tys. ton trafiło do krajów UE.Warto podkreślić, że Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie (po Brazylii i USA) w eksporcie mięsa drobiowego. W 2023 r. produkcja mięsa drobiowego w Polsce wyniosła 3,27 mln ton, z czego 57% (ponad 1,87 mln ton) zostało wyeksportowane, głównie do krajów UE (ok. 67% eksportu ogółem).Poważnym zagrożeniem dla stabilnej produkcji mięsa drobiowego i jaj w Polsce staje się grypa ptaków. Do 18 lutego br. ogniska grypy ptaków stwierdzono w 25 fermach, a utylizacji poddano 2,06 mln szt. drobiu różnych gatunków, w tym m.in. ponad 1,38 mln kur niosek i 375,8 tys. indyków. Ogniska grypy ptaków stwierdzono w woj. wielkopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, zachodniopomorskim i lubuskim.Niezwykły rozwój produkcji drobiarskiej zanotowano w 2024 r. w Argentynie. Produkcja jaj wzrosła tam o 8% (ok. 58 mln kur niosek, 17,4 mld jaj), przy czym eksport jaj wzrósł o 15%. Spożycie mięsa drobiowego wyniosło ok. 50 kg/mieszkańca.Jednocześnie zwiększyła się w Argentynie konsumpcja jaj, która wyniosła w 2024 r. 363 szt./mieszkańca (wzrost o prawie 8% w porównaniu do konsumpcji w 2023 r.). Nadal największą na świecie konsumpcję jaj notuje się w Meksyku, gdzie w 2024 r. wyniosła ona 392 szt./mieszkańca. 
17-02-2025
Serwis Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (Animal and Plant Health Inspection Service APHIS) w amerykańskim USDA poinformował o kolejnym ognisku grypy ptaków w hrabstwie Mercer County w stanie Ohio. Sytuacja zdrowotna na fermach drobiu w tym hrabstwie jest nadzwyczajnie dramatyczna, ponieważ jest to już 40 ognisko HPAI na fermie drobiu (125,8 tys. kur niosek) w tym hrabstwie tylko w 2025 r., a 60 ognisko grypy ptaków ogółem na terenie całego stanu Ohio w br.Wcześniej w latach 2022-2024 fermy drobiu w hrabstwie Mercer, Ohio były wolne od zakażeń wirusem grypy ptaków aż do 14 stycznia br., kiedy to stwierdzono pierwsze w tym roku ognisko grypy ptaków, po którym do 14 lutego br. drób na 40 fermach (kury nioski, indyki, odchowalnie kurek, kaczki) został zakażony wirusami grypy ptaków.13 lutego APHIS potwierdził zakażenie grypą ptaków kur niosek (210,6 tys. szt.) na fermie w hrabstwie Auglaize, które sąsiaduje z hrabstwem Mercer. Jest to drugie ognisko w tym hrabstwie w br. (wcześniej ferma indyków), przy czym – podobnie jak w przypadku hrabstwa Mercer – w hrabstwie Auglaize nie stwierdzono żadnego ogniska grypy ptaków w okresie ostatnich trzech lat. 17 ognisk grypy ptaków na fermach drobiu stwierdzono w br. w hrabstwie Dark i jedno ognisko w hrabstwie Van Wert.Warto podkreślić, że hrabstwa Darke, Van Wert i Auglaize graniczą z hrabstwem Mercer (zachodnia część Ohio). Hrabstwo Mercer ma powierzchnię ok. 1200 km2, podobnie jak pozostałe trzy hrabstwa; dla ciekawości: powiat szamotulski ma powierzchnię 1120 km2.

Partnerzy

Zakup czasopisma