Wielki powrót ptasiej grypy na całym świecie

Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy wraca na fermy drobiu w całym świecie. W Holandii władze weterynaryjne potwierdziły przypadek zachorowania 38 tys. kur niosek na fermie w pobliżu Groningen; stado zostało zlikwidowane, a ptaki na fermach położonych w promieniu trzech km od zainfekowanej fermy przebadane. Obecność wysoce zjadliwego wirusa grypy stwierdzono u padłych dzikich kaczek w Holandii, padłego orła w Danii oraz u sześciu padłych dzikich ptaków w Wielkiej Brytanii.  

Ptasia grypa wróciła do Wietnamu (likwidacja 3,2 tys. ptaków w przydomowym chowie). Przypadki ptasiej grypy zostały potwierdzone również na fermach drobiu w Kambodży (osiem ognisk), Iraku (osiem ognisk, likwidacja setek tysięcy ptaków, ostatnio ponad 170 tys. na dwóch fermach w Diyala i Bagdadzie), Arabii Saudyjskiej (siedem ognisk, likwidacja prawie 500 tys. ptaków), Indiach (masowe upadki drobiu z powodu ptasiej grypy w stanie Orissa) i Tajwanu (28 tys. ptaków zlikwidowanych).

W RPA liczba potwierdzonych przypadków zachorowania ptaków na ptasią grypę wzrosła do 155. W ostatnim tygodniu zlikwidowano kury w chowie przydomowym w prowincji Limpopo, natomiast w prowincji Przylądek Zachodni wykryto 5 przypadków ptasiej grypy u dzikich ptaków.

Bieżący numer