Ogromne problemy brazylijskiego przemysłu drobiarskiego

 

Po zażegnaniu problemów związanych z brakiem nadzoru weterynaryjnego nad produkcją mięsa drobiowego w marcu 2017 r. i związanego z tym 22% spadku eksportu brazylijski przemysł drobiarski ponownie przeżywa ogromne kłopoty, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zagranicznym.

Restrykcyjne ograniczenia na początku 2018 r. w zakupie brazylijskiego drobiu przez największych importerów (Chiny, UE, Arabia Saudyjska) spowodowały utratę płynności finansowej w wielu zakładach dobiarskich, a nadmiar niewyeksportowanego drobiu poważnie zachwiał rynkiem krajowym. Straty finansowe firm drobiarskich sięgają setek milionów dolarów i nie widać ich końca.

Najwięksi udziałowcy wielkich firm drobiarskich, zaniepokojeni prawie 30-procentowym spadkiem wartości akcji, domagają się natychmiastowego ustąpienia obecnych zarządów, ale wg analityków zmiany składu osobowego i tak nie poprawią bardzo złej sytuacji. Z powodu ogromnego zadłużenia prawdopodobnie niezbędne będą przekształcenia własnościowe w brazylijskich firmach drobiarskich.

Bieżący numer