Zniesienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych rzekomym pomorem drobiu w woj. białostockim; otwarcie rynku na Filipinach dla polskiego mięsa drobiowego, jaj wylęgowych i piskląt

Po miesiącu od stwierdzenia czterech ognisk rzekomego pomoru drobiu i braku ponownych ognisk Podlaski Urząd Wojewódzki wydał na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białym stoku rozporządzenie uchylające ograniczenia wynikające z wcześniej wydanego rozporządzenia, m.in. przestały obowiązywać wyznaczone obszary zapowietrzenia i zagrożenia wokół zakażonych ferm drobiu na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego. Natomiast nadal pozostaje w mocy obowiązek szczepienia drobiu na w/w obszarach przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu; obowiązkowi szczepienia na być poddane ponad 1,2 mln szt. kur i indyków.

KRD-IG ogłosiła, że powodzeniem zakończyły się negocjacje z władzami Filipin i zgodnie z zawartym porozumieniem polskie zakłady drobiarskie będą mogły eksportować mięso drobiowe, produkty z mięsa drobiowego, jaja wylęgowe i jednodniowe pisklęta na filipiński rynek.

Jednym z ważniejszych warunków zawartej umowy bilateralnej jest uznanie przez władze Filipin regionalizacji produkcji drobiu w Polsce, zgodnie z którą na podstawie świadectw zdrowia Filipiny będą mogły importować mięso drobiowe z tych regionów Polski, gdzie nie występują ogniska grypy ptaków.

W związku ze znacznym wzrostem cen wieprzowiny (ogniska ASF) na filipińskim rynku w pierwszej połowie br. znacznie wzrósł popyt na tańsze mięso drobiowe. Pogłowie kurcząt brojlerów na Filipinach wyniosło w 2022 r. 185 mln szt. przy populacji ludności ponad 106 mln (w Polsce ok. 170 mln szt. w 2021 r. przy populacji ludności 38 mln).

Ponieważ jednym z poważnych problemów jest niedobór surowców paszowych, głównie kukurydzy, rząd Filipin postanowił wesprzeć rozwój produkcji drobiarskiej (bezcłowy import kukurydzy, niskooprocentowane kredyty), ale na wyniki tego wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać. Również zakażenia drobiu wirusami grypy ptaków i rzekomego pomoru drobiu negatywnie wpłynęły na rytmikę dostaw mięsa drobiowego oraz produkcję drobiarską, m.in. likwidacja zakażonych stad rodzicielskich spowodował brak jaj wylęgowych i piskląt.

Warto wiedzieć, że import mięsa drobiowego przez Filipiny wzrósł ponad trzykrotnie od 2000 r. i wyniósł w 2020 r. 320 tys. ton rocznie. Głównymi eksporterami mięsa drobiowego na Filipiny są Niderlandy, USA, Brazylia, Belgia i Kanada. Jednocześnie Filipiny eksportują stosunkowo niewielkie ilości (1,5 tys. ton rocznie w 2020 r.) mięsa drobiowego do Japonii, Omanu, Australii i Arabii Saudyjskiej.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 12/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma