UE chce dokonać przeglądu prawa o dobrostanie zwierząt, Białoruś wstrzymuje eksport mięsa drobiowego, natomiast w Rosji wzrosła cena sprzedaży mięsa drobiowego

Unia Europejska po raz pierwszy wprowadziła ustawę dotyczącą dobrostanu zwierząt w 1974 r.; w przyszłym roku minie od tego wydarzenia pięćdziesiąt lat. Pierwsze przepisy obejmowały zasady dobrostanu zwierząt w czasie ich uboju. W kolejnych latach prawo dotyczące dobrostanu obejmowało dalsze aspekty chowu zwierząt. Obecnie przepisy chroniące dobro zwierząt opierają się na pięciu zasadach, uwzględniających swobodę zwierząt:

·     wolność od głodu i pragnienia,

·     wolność od dyskomfortu,

·     wolność od bólu, urazów i chorób,

·     wolność od strachu i cierpienia,

·     wolność wyrażania naturalnego zachowania.

KE postanowiła dokonać jesienią tego roku szczegółowego przeglądu obowiązujących przepisów w zakresie dobrostanu zwierząt. Konieczność przeglądu i ewentualnych zmian wynika z przyjętej strategii „Od pola do stołu”. Przypomnijmy, że w krajach UE pogłowie zwierząt w chowie fermowym i przydomowym wynosi: ponad 6 mld kurcząt brojlerów, 366 mln kur niosek, 143 mln świń, 77 mln bydła, 62 mln owiec i 12 mln kóz.

Przeprowadzona w ostatnim czasie przez IPSOS ankieta w 10 krajach UE (ponad 80% ludności UE) wskazuje na potrzebę powołania odrębnego komisarza ds. dobrostanu zwierząt; za powołaniem komisarza opowiedziało się ponad 70% ankietowanych mieszkańców UE.

Władze Białorusi zdecydowały o zakazie eksportu mięsa drobiowego. Wg władz białoruskich powodem do podjęcia takiej decyzji jest konieczność zapewnienia ciągłości dostaw na rynku wewnętrznym wobec poważnych strat wynikających z konieczności likwidacji stad kurcząt brojlerów zakażonych grypą ptaków. Białoruś planuje wyprodukować w 2023 r. ponad 700 tys. ton mięsa z kurcząt, z czego ok. 120 tys. ton jest przeznaczone na eksport do Rosji.

Natomiast wg rosyjskich danych cena mięsa z kurcząt brojlerów wzrosła w 2023 r. m.in. z powodu konieczności uboju ponad 11 mln kurcząt brojlerów zakażonych grypą ptaków. Aby uchronić się przed dalszymi ogniskami grypy ptaków Rosja wstrzymała import mięsa drobiowego z Kazachstanu.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 9/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma