Obowiązkowe szczepienia drobiu przeciwko rzekomemu pomorowi na terenie województwa białostockiego, Polska ma status kraju wolnego od HPAI, Rosja wyeksportuje ponad 46 mln ton zbóż w sezonie 2023/24

Wojewoda podlaski wydał rozporządzenie, w którym uznano, że na obszarze, na którym występuje zagrożenie wystąpienia rzekomego pomoru drobiu, choroby zakaźnej podlegającej obowiązkowi zwalczania, znajdujący się tam drób (kurczęta brojlery, kury i indyki) podlega nakazowi szczepienia. Wyznaczony obszar to powiaty białostocki, wysokomazowiecki i moniecki. Szczepieniom podlegają również pisklęta jednodniowe w zakładach wylęgowych. Wprowadzenie rozporządzenia ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się groźnego wirusa rzekomego pomoru drobiu.

Wg wojewody podlaskiego wystąpienie czterech ognisk rzekomego pomoru drobiu w bardzo krótkim czasie w położonych niedaleko siebie fermach świadczy o zwiększonej presji wirusów tej groźnej choroby w środowisku, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych ognisk rzekomego pomoru drobiu na większym niż dotychczas obszarze województwa białostockiego. Obowiązek szczepienia powinien ograniczyć to ryzyko.

GLW poinformował, że Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała deklarację, w której Polskę uznaje się za kraj wolny od wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI. Publikacja tej deklaracji pozwoli na wznowienie eksportu drobiu i jaj do krajów, które wcześniej wstrzymały import z powodu wystąpienia w Polsce ognisk HPAI.

Począwszy od stycznia br. na terenie UE potwierdzono 377 ognisk grypy ptaków, najwięcej we Francji (148 ogniska), na Węgrzech (81 ognisk) i w Polsce (60 ognisk).

Powołując się na dane Rosyjskiej Unii Zbożowej agencja Interfax poinformowała, że Rosja wyeksportowała w lipcu br. 5,678 mln ton zbóż, w tym 4,54 mln ton pszenicy. Głównym odbiorcą rosyjskiej pszenicy była Arabia Saudyjska (578 tys. ton) oraz Egipt (467 tys. ton). Rosyjska pszenica trafiła również do Brazylii (62 tys. ton) i Peru (49 tys. ton). Rosja wyeksportowała pszenicę w lipcu br. do 33 krajów (w ub.r. do 26 krajów).

Warto przypomnieć, że w zakończonym sezonie 2022/23 Rosja wyeksportowała 44,5 mln ton zbóż. Wg prognoz eksport rosyjskich zbóż może wynieść w bieżącym sezonie 2023/24 do 46,5 mln ton.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 12/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma