Od marca br. w Polsce spadają ceny skupu kurcząt brojlerów i indyków. Czy ten trend utrzyma się w ciągu kilku najbliższych miesięcy?

Na początku maja br. ceny skupu indyków wynosiły średnio 9,00 zł/kg żywca! Ale potem już tylko zjeżdżały w dół… Na koniec trzeciego tygodnia lipca wynosiły nieco ponad 6,50 zł/kg żywca. Spadek w ciągu trzech miesięcy o ponad 27%. Warto przypomnieć, że wysokie ceny skupu indyków (ok. 9,00 zł/kg żywca) utrzymywały się od września ub.r. przez wiele miesięcy na wysokim poziomie, nie notowanym od kilku lat, zwłaszcza od drugiej połowy 2020 r., kiedy to cena skupu indyków wynosiła zaledwie 4,30-4,10 zł/kg żywca.  

W okresie od marca br. zanotowano też spadek cen skupu kurcząt brojlerów – z 6,85 zł/kg żywca do 5,50 zł/kg żywca (spadek o prawie 20%), natomiast ceny skupu kaczek praktycznie nie uległy zmianie i wyniosły 7,65-7,58 zł/kg żywca. Wysoka cena skupu kurcząt brojlerów utrzymywała się od marca ub.r. i wynosiła średnio 6,00 zł/kg żywca. Podobnie jak w przypadku cen skupu indyków, również cena skupu kurcząt brojlerów była bardzo niska w 2020 r. i wynosiła średnio 3,10 zł/kg żywca.

Spadek cen skupu indyków i kurcząt brojlerów w ostatnich trzech-czterech miesiącach budzi znaczny niepokój wśród właścicieli ferm, zwłaszcza że ceny sprzedaży tuszek indyków i kurcząt brojlerów oraz elementów (filet z piersi, uda, ćwiartki, skrzydła itd.) również wyraźnie spadły w ostatnich miesiącach.

Jeszcze na początku marca br. cena netto sprzedaży fileta piersiowego z kurcząt brojlerów przez sieci handlowe wynosiła ponad 19,00 zł/kg, natomiast już na początku lipca spadła do nieco ponad 17,00 zł/kg (spadek o ponad 10%). Podobnie cena sprzedaży netto fileta z piersi indyka wynosiła na początku marca br. 25,00 zł/kg, ale już na początku lipca spadła do poniżej 20,00 zł/kg (spadek o 20%).

W tej sytuacji kwestią otwartą pozostaje opłacalność produkcji kurcząt brojlerów i indyków. Jeśli w okresie nadchodzących miesięcy utrzyma się tendencja spadkowa popytu na tuszki oraz elementy kurcząt brojlerów i indyków, to należy spodziewać się dalszych spadków cen skupu żywca kurcząt brojlerów i indyków. Wyhamowaniu spadku cen skupu nie będzie sprzyjała ciągle utrzymująca się w Polsce wysoka nadprodukcja kurcząt brojlerów i indyków oraz niepewna opłacalność eksportu na wewnętrzny rynek UE wobec zwiększającego się importu taniego drobiu z Brazylii, Tajlandii i Ukrainy.  

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 9/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma