Prognozy cen sprzedaży jaj na świecie w drugiej połowie 2023 r. i w 2024 r.

Filipińskie władze sanitarno-weterynaryjne poinformowały oficjalnie o 278 ogniskach grypy ptaków od początku 2022 r., w których zutylizowano ponad 10 mln szt. drobiu. Szczęśliwie, wirus grypy ptaków nie zaatakował drobiu w fermach znajdujących się w prowincji Batangas, położonej w centralnej części regionu Luzon. W prowincji Batangas w chowie fermowym znajduje się ponad 15 mln kur niosek.

Rekordowo wysokie ceny jaj zanotowano na świecie w I kwartale br. Były one 2,5-krotnie wyższe w porównaniu do cen z 2007 r. (ceny referencyjne) i prawie 2-krotnie wyższe do cen w I kwartale ub.r. Wg prognozy przedstawionej ostatnio przez eksportów z Rabobanku cena jaj na świecie w 2023 r. pozostanie nadal na wyższym poziomie z powodu kolejnych ognisk grypy ptaków, wysokich kosztów produkcji oraz zmian przepisów wdrażanych w kolejnych krajach (m.in. zakaz utylizacji piskląt kogucików czy zakaz klatkowego chowu kur niosek).

Przewiduje się, że cena sprzedaży jaj na świecie w 2024 r. pozostanie na podobnym poziomie jak w 2023 r., chociaż w USA cen jaj uległa spadkowi; podaż przewyższa popyt z powodu znaczącego spadku konsumpcji jaj, co jest swego rodzaju wyjątkiem na globalnym rynku jaj. Okresowe bardzo wysokie ceny jaj oraz kłopoty z zaopatrzeniem (reglamentacja sprzedaży w handlu) na przełomie 2022/23 r. przyczyniły się do spadku spożycia jaj w USA.

Grypa ptaków była przyczyną utylizacji w 2022 r. i w pierwszych miesiącach 2023 r. ponad 43 mln kur niosek w USA. Przewiduje się, że wprawdzie zwiększone wstawienia kur niosek w USA, Japonii i Europie pozwolą na przywrócenie poprzedniego poziomu produkcji i niewielkie okresowe obniżenie cen sprzedaży, to i tak ze względu na pozostałe czynniki ceny sprzedaży jaj będą wysokie. 

Niestety, zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie nie sprzyja ustaleniu się równowagi cen, zwłaszcza energii, transportu, a także cen zbóż, które są najbardziej znaczącym czynnikiem kształtującym końcowe ceny gotowych pasz dla kur niosek (zboża stanowią ok 60-65% kosztów surowcowych pasz). Na ceny zbóż, a tym samym na ceny pasz, mają też wpływ tocząca się wojna na Ukrainie (problem z czarnomorskim eksportem zbóż), konkurencja ze strony producentów biodiesla (wyższy popyt na zboża w sytuacji wysokich cen ropy naftowej) oraz niepewne warunki pogodowe (susza).       

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma