Zakaz importu zbóż z Ukrainy obowiązuje do 15 września, nadal utrzymuje się w Polsce dobra relacja cen skupu brojlerów do ceny pasz, natomiast Brazylia podejmuje walkę z wirusami grypy ptaków

KE zatwierdziła zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 15 września br. z Ukrainy do pięciu krajów (Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia) graniczących z Ukrainą. Wprowadzony zakaz ma pozwolić na ulepszenie korytarzy solidarnościowych w UE, dzięki czemu powinno nastąpić znaczne usprawnienie wywozu ukraińskiego zboża po nadchodzących żniwach.

Trwa eksport pszenicy i kukurydzy w polskich portach. Przewiduje się, że do końca czerwca br. całkowity eksport pszenicy przekroczy 5 mln ton, a kukurydzy wyniesie ok. 4 mln ton.

Nadal utrzymuje się niska cena pszenicy, zarówno na giełdach w Paryżu i Chicago, jak i w Polsce. Średnia cena mieszanek paszowych dla drobiu w okresie od października ub.r. do kwietnia br. spadła o ponad 8%, natomiast cena skupu kurcząt brojlerów spadła w tym samym okresie o 5%. Nadal utrzymuje się dobra relacja ceny skupu kurcząt brojlerów do ceny paszy.

Nie maleje napięcie wśród eksporterów mięsa drobiowego i jaj z Polski w związku z napływem z Ukrainy do UE średnio 18 tys. mięsa drobiowego miesięcznie i trzykrotnym wzroście importu jaj. Wprawdzie KE nie wprowadziła ograniczeń w imporcie mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy, ale wzmogła monitoring rynku wewnątrzunijnego w tym zakresie.

Brazylijskie służby weterynaryjne podały, że w ostatnim czasie w pobliżu Rio de Janeiro stwierdzono 24 przypadek grypy ptaków u dzikiego ptactwa. W związku z postępującym ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusów grypy ptaków (zakażone dzikie ptaki wykryto już w czterech stanach) prezydent Lula da Silva podjął decyzję o utworzeniu nadzwyczajnego funduszu, w ramach którego prowadzone będą działania prowadzące do ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków.

Brazylijscy producenci drobiu i jaj zostali zobligowani do zastosowania restrykcyjnych zasad bioasekuracji, a nadzór i kontrolę skuteczności tych działań będą prowadziły służby sanitarne i weterynaryjne przy wsparciu oddziałów obrony cywilnej i władz administracyjnych.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 9/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma