Wirus grypy ptaków zaatakował kolejne stada drobiu w opolskim; choroba atakuje też tysiące dzikich ptaków na kontynencie południowoamerykańskim

Dr Agnieszka Kobierska, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu potwierdziła kolejne dwa ogniska grypy ptaków w stadach drobiu w chowie przydomowym w gospodarstwach we wsiach Lubnów i Zbica (pow. Namysłów), położonych w niewielkiej odległości od Fałkowic (w strefie zapowietrzonej – obszar o promieniu 3 km od ogniska grypy ptaków), gdzie znajduje się ferma kur nieśnych, w której kilka dni temu ponad 220 tys. kur niosek zakażonych grypą ptaków zostało poddanych ubojowi z konieczności i utylizacji.

Wprawdzie właściciele przydomowego drobiu w Lubnowie i Zbicy twierdzą, że ich drób przebywa wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, ale nie można wykluczyć, że wcześniej wystąpił kontakt z zakażonym dzikim ptactwem lub być może to ludzie w jakiś sposób przenieśli wirusy grypy ptaków.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1 atakuje migrujące dzikie ptaki w kolejnych krajach Ameryki Płd. Służby weterynaryjne potwierdzają upadki nawet tysięcy dzikich ptaków zakażonych wirusem grypy ptaków w Chile, Peru, Kolumbii, Wenezueli i Ekwadorze, krajach położonych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd. Jednocześnie apelują do właścicieli ferm drobiarskich i stad drobiu w chowie przyzagrodowym o wzmożenie wysiłków w zakresie bioasekuracji, co może w dużym stopniu zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się groźnej choroby.

Producenci drobiu w Brazylii, Paragwaju, Argentynie czy Urugwaju przyglądają się codziennym raportom o kolejnych ogniskach i przypadkach grypy ptaków na południowoamerykańskim kontynencie i mają nadzieję, że pasmo gór Andów uchroni ich fermy od przylotu dzikich ptaków przenoszących wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków.

Warto przypomnieć, że grypa ptaków poczyniła duże spustoszenie w fermowej produkcji drobiu na terenie Europy, szczególnie we Francji, ale także na północnoamerykańskim kontynencie (USA, Kanada). Nie ustają wysiłki w badaniach nad szczepionką, ale jak dotychczas jedynym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby jest restrykcyjna bioasekuracja.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 4/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma