Trwająca rok pandemia COVID-19 zmieniła zasady funkcjonowania przemysłu rolno-spożywczego na całym świecie

 

Mija rok od dnia, kiedy to 4 marca 2020 r. zdiagnozowano w Polsce pierwszą osobę zakażoną koronawirusem COVID-19. Kilkanaście dni później, po tym jak 11 marca 2020 r. WHO ogłosiła stan pandemii COVID-19 na świecie, polskie władze najpierw wprowadziły 14 marca na terenie całego kraju stan zagrożenia epidemicznego, a od 20 marca stan epidemii. Przez rok do 7 marca 2021 r. stwierdzono w Polsce ogółem 1,79 mln przypadków zakażenia (4,7% populacji), natomiast na świecie 117,1 mln osób przypadków zakażenia (1,5% populacji). W tym czasie w Polsce zmarło 45,3 tys. osób zakażonych koronawirusem (2,5% spośród wszystkich zakażonych), natomiast na świecie zmarło 2,6 mln osób (2,2% spośród wszystkich zakażonych).

Wraz z ogłoszeniem przez WHO stanu pandemii władze w krajach na całym świecie wprowadziły szereg przepisów, których głównym celem było i jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a tym samym ograniczenie liczby przypadków zakażeń koronawirusem. Przypadki zakażenia wśród pracowników zakładów rolno-spożywczych spowodowały bowiem wyłączenie wielu zakładów z produkcji, co w niektórych krajach doprowadziło do poważnego zakłócenia odbioru zwierząt gotowych do uboju.

Trwająca rok pandemia zmusiła przemysł rolno-spożywczy przede wszystkim do ogromnego wysiłku w celu utrzymania ciągłości zaopatrzenia w środki do produkcji, podtrzymania produkcji i zapewnienia sprzedaży. Wprowadzono środki bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych pozwalające chronić przed zakażeniem pracowników bezpośrednio zaangażowanych w proces produkcji, jednocześnie przenosząc pracę tam, gdzie było to możliwe, do systemu online.

Zdecydowana większość przedsiębiorstw na całym świecie jest przekonana, że bardzo sprawnie udało się im zaadoptować procesy produkcji i sprzedaży do zupełnie nowych warunków. Ogromne nadzieje w procesie dalszego usprawnienia produkcji i sprzedaży, a przede wszystkim ochrony miejsc pracy i utrzymania zatrudnienia, związane są z szybko postępującymi szczepieniami. Wprawdzie pojawiają się ciągle różnego rodzaju zakłócenia, ale trzeba pamiętać, że jeszcze nigdy w dziejach świata nie przeprowadzano tak ogromnego przedsięwzięcia.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 4/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma