Niespotykany negatywny wpływ zakażeń drobiu wirusem ptasiej grypy na rynki drobiarskie

 

Rosyjskie władze sanitarne i chroniące prawa konsumentów poinformowały o zakażeniu się wysoce zjadliwym szczepem wirusa H5N8 siedmiu pracowników fermy drobiu położonej na południu Rosji. Wprawdzie wirus na razie nie przenosi się między ludźmi, ale dopiero czas pokaże, czy pojawi się mutacja wirusa AI zakażająca człowieka od innego człowieka. Przypadek zakażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy władze Rosji przekazały do WHO.

Nie tylko kraje UE walczą z pandemią ptasiej grypy. Indie, Japonia i Korea Płd. zmagają się z zakażeniami licznych stad drobiu wysoce zjadliwymi szczepami wirusa ptasiej grypy.

Obawy przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusa ptasiej grypy poprzez produkty drobiarskie i możliwością zakażenia się tą drogą konsumentów spowodowały gwałtowny spadek konsumpcji jaj spożywczych i mięsa drobiowego wśród mieszkańców Indii. Panika spowodowała znaczący spadek cen sprzedaży jaj i mięsa drobiowego na wewnętrznym rynku Indii narażając wielu producentów na bankructwo.

Władze weterynaryjne w Korei Płd. podjęły dramatyczną decyzję o prewencyjnym wybiciu ponad 28 mln szt. drobiu w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się groźnego wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy, co doprowadziło do ogromnego braku jaj spożywczych na koreańskim rynku i wynikającego z tego gwałtownego wzrostu cen jaj o prawie 50% w porównaniu do cen z ub.r.

Japonia od wielu lat jest ważnym importerem produktów jajecznych z krajów UE; w 2020 r. eksport przetworów jajecznych z UE do Japonii stanowił ok. 30% eksportu ogółem z UE. Japonia jest też jednym z największych importerów mięsa drobiowego na świecie. Konieczność likwidacji własnych stad drobiu znacząco obniżył w Japonii podaż produktów drobiarskich, co zaowocowało wzmożonym importem wyrobów drobiarskich.

Bieżący numer