Szwecja wybija z powodu ptasiej grypy prawie 1,3 mln kur niosek, a ceny zbóż na światowych giełdach szybko pną się w górę

 

CA Cedergren, największy producent jaj spożywczych w Szwecji, rozpoczął wybijanie prawie 1,3 mln kur niosek na fermie k/Moensteras (płd.-wsch. Szwecja) z powodu zakażenia ptaków groźnym wysoce zjadliwym szczepem H5N8  wirusa ptasiej grypy. Zakażenie potwierdziły szwedzkie władze sanitarno-weterynaryjne, a wg Hakana Henrikssona wybicie wszystkich kur na tej fermie jest priorytetem w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się infekcji. W mającej trwać nawet kilka tygodni operacji wybijania kur pomagają wolontariusze i wojsko.

Przy okazji po raz kolejny pojawia się wśród specjalistów pytanie o to, czy z punktu widzenia ryzyka pojawienia się zakażenia kur niosek, kurcząt brojlerów lub indyków i w następstwie wybuchu ogniska choroby konieczność wybicia wszystkich ptaków (zakażonych i zdrowych) znajdujących się na takiej fermie właściwe jest budowanie wielkich ferm o obsadzie ponad miliona ptaków w jednym miejscu zamiast budowania kilku ferm o mniejszej obsadzie oddalonych od siebie na bezpieczną odległość. Przypomnijmy, że nie tak dawno również w Polsce trzeba było zlikwidować prawie milion kur niosek na fermie, na której stwierdzono ognisko zakażenia wirusem ptasiej grypy.

Tymczasem oszalały ceny zbóż na światowych i krajowych giełdach. Zwiększony globalny popyt na zboża napędza ceny praktycznie na wszystkich kontynentach. Niektórzy analitycy mówią nawet o swego rodzaju panice wśród kupujących (producenci mąki i pasz), którzy obawiają się dalszego wzrostu cen zbóż w najbliższych tygodniach, a może nawet miesiącach, i pospiesznie zawierają kontrakty na zakup zbóż w najbliższych tygodniach. Chcąc zapobiec nadmiernemu eksportowi zbóż władze rosyjskie wprowadziły cła na eksport pszenicy zapowiadając ich dalszy wzrost w marcu, oraz wprowadzając cła zaporowe dla eksportu zbóż poza wyznaczonym kontyngentem.

Również w Polsce rosną ceny zakupu zbóż, zwłaszcza pszenicy. Wzrost cen na polskim rynku zbóż napędza też rosnący eksport. Wg IZ-P łączny eksport zbóż w Polsce w ciągu pięciu miesięcy (lipiec-listopad 2020 r.) wzrósł o prawie 58% do 3,68 mln ton, w tym eksport pszenicy wzrósł o 33% do 1,2 mln ton, żyta o 230% do 676 tys. ton, pszenżyta o 131% do 582 tys. ton, a jęczmienia o 246% do 235 tys. ton. IZ-P przewiduje, że eksport zbóż w styczniu 2021 r. również będzie wysoki  i wyniesie np. dla pszenicy ponad 300 tys. ton (zwykle wynosił ok. 200 tys. ton/miesięcznie).

Bieżący numer