Na świecie rosną ceny sprzedaży zbóż; na Ukrainie mniejsza produkcja jaj spożywczych

 

Analitycy globalnego rynku zbóż informują o postępującym wzroście cen zbóż na światowym rynku. Powodem są mniejsze obszary zasiewów zbóż oraz niższe plony w sezonie 2019/20, a także wprowadzone ostatnio administracyjne ograniczenia eksportu rosyjskiego zboża.

W ostatnich tygodniach ceny zbóż na paryskiej giełdzie MATIF wzrosły o 7%. Podobny wzrost cen zanotowano na giełdzie CBoT w Chicago. Ceny zbóż na Ukrainie z powodu znacznie niższych plonów wzrosły nawet o 75-80%; z tego powodu ceny pasz wzrosły o 45-50%. Kanada i kraje UE spodziewają się w tej sytuacji znacznych korzyści z eksportu zbóż, chociaż pod presją większego eksportu można spodziewać się wzrostu cen na krajowych rynkach zbóż, także w Polsce, a co za tym idzie, wzrostu cen pasz.

Avangard, największy ukraiński producent jaj spożywczych, został zmuszony do zamknięcia 8 spośród swoich licznych ferm kur niosek. Decyzja o zaprzestaniu produkcji jest spowodowana toczącym się śledztwem przed ukraińską Państwową Agencją Antykorupcyjną, która oskarża właścicieli Avangard o nielegalne, obarczone korupcją, pozyskanie kredytów z Narodowego Banku Ukrainy.

Avangard zmniejszył w 2020 r. produkcję jaj spożywczych o 25%, co zdaniem Natalii Belousowej, Agropolit było jednym z głównych powodów wzrostu cen jaj spożywczych w handlu detalicznym. Wprawdzie w 2020 r. pogłowie kur niosek na Ukrainie zmniejszyło się o 4 mln sztuk, ale mniejszy o 21% eksport jaj spowodował, że na Ukrainie nie doszło do znacznego załamania się krajowej podaży jaj.

Bieżący numer