Korea Płd. wybiła prawie 19 mln ptaków, Meksyk zakazuje importu kukurydzy GMO, a eksport polskiego mięsa drobiowego ma się całkiem dobrze

 

Nie tylko Francja walczy z wirusem ptasiej grypy dokonując przymusowego uboju i likwidacji setek tysięcy ptaków w fermowym chowie drobiu.

Władze sanitarne w Korei Płd. zdecydowały o koniecznym uboju i utylizacji ponad 18,8 mln szt. drobiu w chowie fermowym w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się groźnego wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N8. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zanotowano w tym kraju 66 przypadków zakażenia stad drobiu wirusem ptasiej grypy. Wysoce zjadliwy wirus H5N8 został prawdopodobnie zawleczony przez dzikie ptaki, intensywnie migrujące w jesienno-zimowym okresie.

Decyzją koreańskich władz sanitarnych bezwzględnemu przymusowemu ubojowi podlegają wszystkie ptaki w chowie fermowym znajdujące się na terenie o promieniu 3 km wokół fermy, w której potwierdzono skażenie ptaków wirusem ptasiej grypy. Likwidacja tak ogromnej liczby drobiu spowodowała gwałtowny wzrost cen jaj spożywczych o ponad 25% oraz tuszek kurcząt o ponad 10%.

Natomiast władze Meksyku podjęły decyzję o bezwzględnym zakazie importu i stosowania kukurydzy GMO jako surowca paszowego. Zakaz ma dotyczyć m.in. importu kukurydzy GMO z USA i ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Decyzja o zakazie stosowania kukurydzy GMO jako surowca paszowego zapadła po dyskusji z przedstawicielami producentów pasz w Meksyku, a jej głównym celem ma być wyraźna zachęta meksykańskich rolników do zwiększenia krajowej produkcji zbóż.

W Polsce produkcja mięsa drobiowego wzrosła w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. o 3,7%. W niewielkim stopniu (o 0,4%) wzrósł też w tym okresie eksport mięsa drobiowego, głównie do krajów UE. Wzrost eksportu został osiągnięty dzięki niższej cenie sprzedaży (średnio o 10%), co spowodowało spadek przychodów polskiej branży drobiarskiej o ponad 930 mln PLN. Wprawdzie pozwoliło to na pozbycie się nadwyżki zapasów magazynowych mięsa drobiowego, ale przede wszystkim kosztem producentów kurcząt brojlerów (rekordowo niska cena skupu żywca drobiowego).

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 4/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma