W Argentynie spożycie mięsa drobiowego zrównało się ze spożyciem wołowiny

 

Po raz pierwszy konsumpcja mięsa drobiowego w Argentynie wyniosła 50 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca i tym samym zrównała się z konsumpcją wołowiny, najbardziej ulubionego od wielu lat przez Argentyńczyków rodzaju mięsa. Jeszcze rok temu konsumpcja mięsa drobiowego w Argentynie wynosiła 47 kg/jednego mieszkańca. Spośród krajów Ameryki Płd. Argentynę pod względem konsumpcji mięsa drobiowego wyprzedza tylko Peru; spożycie mięsa drobiowego wynosi tam ponad 51 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jeszcze w 1960 r. na 100 kg spożywanego rocznie mięsa przez mieszkańca Argentyny ok. 90 kg to była wołowina, której spożycie obecnie wynosi zaledwie 42 kg (przy spożyciu ciągle ogółem 100 kg mięsa/jednego mieszkańca). Argentyńczycy zajmują drugie miejsce na świecie pod względem spożycia mięsa ogółem rocznie; pierwsze miejsce zajmuje USA, natomiast trzecie i czwarte Australia i Nowa Zelandia.

Znaczący wzrost konsumpcji mięsa drobiowego przez Argentyńczyków wprawdzie cieszy producentów drobiu w tym kraju, ale jednocześnie wskazują oni na poważne trudności argentyńskiej branży drobiarskiej z powodu nadprodukcji oraz zmniejszenia eksportu, co powoduje spadek cen sprzedaży i skupu pogarszając opłacalność produkcji drobiu. Argentyna zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości produkcji drobiu wśród krajów Ameryki Płd. (produkcja mięsa drobiowego w Argentynie wyniosła 2,068 mln ton w 2018 r., 2,171 mln ton w 2019 r. i 2,221 mln ton w 2020 r.).

Wzrost spożycia mięsa drobiowego w Argentynie o prawie 6,5% r/r doskonale obrazuje ogólnoświatową tendencję do zwiększonego tempa wzrostu spożycia mięsa drobiowego w porównaniu do spożycia wieprzowiny czy wołowiny, z jaką mamy do czynienia w ostatnich kilku latach.

W 2020 r. zostanie wyprodukowane na świecie 430 mln ton mięsa, prawie pięciokrotnie więcej niż w 1960 r. (87 mln ton). W tym samym czasie populacja ludności na świecie wzrosła ponad dwukrotnie – z 3,0 mld (1960 r.) do 7,5 mld (2020 r.). Oznacza to, że średnia konsumpcja mięsa w przeliczeniu na jednego mieszkańca Ziemi wzrosła w ciągu ostatnich 60 lat prawie dwukrotnie. Niestety, nie we wszystkich krajach w jednakowym stopniu.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 4/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma