Coraz trudniejsza sytuacja w polskim przemyśle drobiarskim

 

Kolejne ognisko ptasiej grypy (wysoce zjadliwy wirus podtypu H5N8) w Polsce, tym razem na fermie indyczej (117 tys. ptaków) w miejscowości Nakory (gm. Suchożebry, pow. siedlecki), na nowo wywołało gorącą dyskusję na temat aktualnej sytuacji produkcji drobiarskiej w Polsce oraz utrzymaniu jej na dotychczasowym poziomie w najbliższych miesiącach. Borykające się z problemem sprzedaży mięsa drobiowego zakłady drobiarskie coraz częściej informują o tym, że zalegające w magazynach znaczne zapasy mięsa drobiowego zmuszają te zakłady do sprzedaży mięsa drobiowego dużo poniżej kosztów, zarówno na rynku krajowym, jak i w eksporcie. Cena sprzedaży mięsa z kurcząt brojlerów w Polsce wg danych EuroStat spadła z 117-118 euro/100 kg (przełom sierpnia/września br.) do poniżej 80 euro/100 kg w mijającym tygodniu; spadek o ponad 30%!

Sytuacja ta powoduje wstrzymywanie się właścicieli ferm brojlerowskich przed kolejnymi wstawieniami piskląt, co wywołuje nadwyżkę jaj wylęgowych i trudności z ich zbytem. Za tymi wszystkimi trudnościami czai się utrata płynności finansowej przez praktycznie wszystkich uczestników łańcucha produkcji drobiarskiej, a co przy konieczności regularnej spłaty zaciągniętych kredytów może zmuszać niektórych uczestników tej produkcji do jej zaniechania, a nawet ogłoszenia bankructwa.

Przypomnijmy, że prawie 80% sprzedawanego za granicą Polski mięsa drobiowego trafia na wewnętrzne rynki krajów UE. Niestety, kolejne embarga wprowadzane przez importerów na mięso drobiowe z Holandii, Niemiec czy Danii (kraje, w których potwierdzono ogniska ptasiej grypy) powoduje, że w krajach UE powstaje znaczna nadwyżka podaży mięsa drobiowego w stosunku do popytu, ograniczonego wprowadzeniem lockdownu w branży HoReCa.

Grozę nakręcającego się coraz bardziej chaosu na rynku mięsnym zwiększa nieoczekiwane rozregulowanie europejskiego rynku wieprzowiny spowodowane wstrzymaniem eksportu tego mięsa z Niemiec (przypadki ASF na terenie Niemiec). Niestety, groźba rolniczych strajków niczego tutaj nie rozwiąże. Trzeba jak najszybciej ograniczyć produkcję – twierdzą analitycy rynku mięsnego w Polsce. Z każdym dniem będzie bowiem nie lepiej, a raczej gorzej…

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 10/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma