Senatorowie zamierzają wnieść istotne poprawki do projektu ustawy o ochronie zwierząt w celu obrony interesów polskiego rolnictwa

 

Ustawa zmieniająca zapisy dotychczasowej ustawy o ochronie zwierząt jest przedmiotem obrad senackiej Komisji Ustawodawczej, która postanowiła prowadzić swoje prace w formule konsultacji społecznych, tzn. z udziałem przedstawicieli organizacji zajmujących się problemem ochrony praw zwierząt oraz reprezentantów przedsiębiorców, pracodawców i rolników.

„Zebrane opinie i wnioski zostaną poddane dyskusji na posiedzeniu plenarnym Senatu, które zostało zaplanowane na 9 października, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagała, to prace Senatu zostaną wydłużone” – powiedział T. Grodzki, marszałek Senatu.

Natomiast K. Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej, stwierdził, że oprócz dyskusji nad czasem trwania vacatio legis dla niektórych zapisów zawartych w nowelizacji tak, by zarówno rolnicy, jak i przedsiębiorcy mogli dostosować się do przyjętych postanowień, senatorowie chcą poznać zasady, wg których Skarb Państwa zamierza przekazać przedsiębiorcom odszkodowania z powodu zakazu eksportu do krajów muzułmańskich i judaistycznych mięsa drobiowego i wołowego z uboju rytualnego.

W. Kosiniak-Kamysz, prezes PSL zapowiedział, że zaproponowane przez PiS zmiany w ustawie o ochronie zwierząt „zażynają” polską wieś i rolnictwo. Senatorowie PSL zamierzają złożyć szereg poprawek, w tym także poprawkę wycofującą ograniczenia uboju rytualnego drobiu i wołowiny, a jeśli nie, to przynajmniej dziesięcioletni okres przejściowy. Członkowie PSL rozpoczęli również zbieranie podpisów pod petycją do Prezydenta RP żądającej prezydenckiego veta dla ustawy, jeśli zostanie ona przyjęta przez Sejm i przedłożona Prezydentowi do podpisu.

Wcześniej swój sprzeciw wobec zakazu uboju rytualnego drobiu wyrazili przedstawiciele największych organizacji skupiających producentów drobiu w Polsce: KRD-IG, KFHDiPJ, PZZHiPD, KIPDiP oraz OZPD „Poldrób”.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma