Polska wolna od ptasiej grypy, mrożonki przenoszą COVID-19 i dyskusja nad przyszłością wsi w UE

 

Polskie służby weterynaryjne przekazały informację do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt OIE, że drobiarstwo w naszym kraju uwolniło się od zakażeń wirusem ptasiej grypy, a od likwidacji ostatniego przypadku zakażenia minęły trzy miesiące. Liczne przypadki zakażeń wirusem ptasiej grypy oraz ograniczenia związane z wystąpieniem światowej pandemii COVID-19 spowodowały zwłaszcza w I kwartale br. gwałtowne przerwanie łańcucha dostaw (eksportu) mięsa drobiowego z polskich zakładów drobiarskich doprowadzając do poważnego kryzysu branży drobiarskiej.

Polski przemysł drobiarski jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi produkcji rolniczej i pomimo poważnych ograniczeń mających miejsce w ostatnim czasie jest nadal głównym producentem mięsa drobiowego w UE. KRD-IG przypomina, że wartość eksportu mięsa drobiowego osiągnęła w 2019 r. rekordowy poziom 3,1 mld €.

Niepokojące są coraz częstsze na świecie sygnały o możliwości przenoszenia koronawirusa COVID-19 przez importowaną mrożoną żywność. Na taką możliwość wskazują służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywnościowe w Chinach (import zakażonego koronawirusem mrożonego drobiu z Brazylii) i Nowej Zelandii (import zakażonych koronawirusem owoców morza).

MRiRW zaprasza do dyskusji nad długoterminową wizją obszarów wiejskich i przyszłością wsi w UE, w tym także w Polsce, m. in. w aspekcie wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu. Tematy do dyskusji oraz ankieta podane są na stronie www MRiRW. "Obszary wiejskie zajmują większość terytorium naszego kraju i zamieszkuje je ponad 40 procent naszego społeczeństwa. Warto, aby jak najwięcej głosów z Polski zostało przekazanych do Brukseli, bo przyjęte rozwiązania będą dotyczyły także nas" - podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma