Zagrożenie COVID-19 powoduje zakłócenia w eksporcie mięsa oraz zmusza przemysł paszowy do wprowadzenia zmian
Agencja Reuters informuje, że władze chińskiej inspekcji weterynaryjnej wstrzymały kolejny import mięsa drobiowego z brazylijskich zakładów, w których wśród pracowników wykryto osoby zarażone wirusem COVID-19. Analitycy Rabobank twierdzą, że w ostatnim czasie Chiny zawiesiły import mięsa z ponad dwudziestu zakładów w różnych państwach, m.in. w USA, Holandii i Niemczech. Wprowadzone przez Chiny obostrzenia importowe mogą poważnie zakłócić globalną równowagę popytu i podaży mięsa drobiowego prowadząc do pogłębiania się problemów wynikających z nadpodaży w wielu krajach, w tym także w UE.
Mniejsza konsumpcja mięsa w skali światowej wpływa negatywnie na produkcję mieszanek paszowych. Producenci pasz zmuszeni są do wprowadzania zmian zarówno w dystrybucji gotowych wyrobów, jak i związanej z tym gospodarki zaopatrzeniowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że globalny obrót surowcami paszowymi ulegnie znaczącym zmianom z powodu pandemii COVID-19, ponieważ producenci zwierząt, w tym także producenci drobiu, starają się zmniejszyć straty poprzez ograniczenie skali produkcji oraz wykorzystanie tańszych mieszanek paszowych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie zaopiniował umowę zakupu Wytwórni Pasz GOLPASZ przez holenderski De Heus. Dla De Heus, światowego potentata w produkcji pasz, zakład w Golubiu stanowi poważne rozszerzenie oferty produkowanych mieszanek paszowych, zwłaszcza dla indyków, w której to dziedzinie GOLPASZ specjalizuje się od wielu lat.