Inspekcja Weterynaryjna wymaga usprawnienia w zakresie nadzoru na zdrowiem zwierząt przeznaczonych do uboju
Jan K. Ardanowski poinformował, że w MRiRW przygotowywana jest ustawa, która wzmocni inspekcję weterynaryjną zarówno kadrowo, jak i finansowo.
Jednym z zadań IW jest badanie zwierząt rzeźnych i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nad wymaganiami weterynaryjnymi przy ich produkcji, umieszczaniu na rynku oraz sprzedaży bezpośredniej.
Prowadzone przez IW obserwacje wskazują na przypadki ukrywania przez posiadaczy zwierząt gospodarskich, w tym fermowych producentów drobiu, sprzedających wyprodukowane przez siebie zwierzęta do uboju, informacji o wcześniejszym leczeniu tych zwierząt. W związku z tym w projekcie nowej ustawy o IW przewiduje się wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji leczenia zwierząt gospodarskich, w tym drobiu w chowie fermowym, w formie chronologicznie wypełnianej książki, której blankiet będzie wydawany przez powiatowego lekarza weterynarii, w miejsce dotychczasowego zbioru odrębnych dokumentów.
Tymczasem gdańska policja ujawniła, że prowadzone jest śledztwo w sprawie wystawiania przez dwóch lekarzy weterynarii w latach 2014-2015 świadectw zdrowia dla drobiu przeznaczonego do uboju bez dokonywania odpowiednich badań przedubojowych, zlecania ich wykonanie osobom nieuprawnionym do tego, a także przekazywania do wypełnienia osobom postronnym podpisanych przez siebie druków świadectw zdrowia potwierdzających wykonanie takich badań. Policja postawiła lekarzom ponad 1500 zarzutów.
Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z hodowcami drobiu, poręczenia majątkowego, nakazu powstrzymania się od działalności w zakresie ubiegania się o wyznaczenie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii urzędowym lekarzem weterynarii, a dodatkowo wobec jednego z nich zawieszenie w czynnościach służbowych urzędowego lekarza weterynarii.