Pomimo globalnej epidemii COVID-19 światowy popyt na mięso drobiowe nie maleje

W Raporcie nt. wpływu COVID-19 na brazylijski przemysł żywnościowy, opracowanym przez Centrum Zaawansowanych Badań w Ekonomii Stosowanej na Uniwersytecie w Sao Paulo, stwierdzono, że globalna epidemia właściwie w niewielkim tylko stopniu oddziałuje na produkcję zwierzęcą, w tym szczególnie na produkcję drobiu i jaj.

Właściwie nie maleje popyt na mięso drobiowe i jaja zarówno w Brazylii, jak i w krajach, do których brazylijski przemysł drobiarski eksportuje swoje wyroby. Praktycznie poza przemysłem mleczarskim pozostałe sektory produkcji zwierzęcej nie notują istotnego spadku poziomu produkcji, jaki można zaobserwować w takich działach gospodarki jak przemysł odzieżowy, meblarski, samochodowy czy elektroniczny.

Pomimo trudności w globalnym transporcie (wysokie koszty transportu morskiego) także rosyjski przemysł drobiarski spodziewa się w 2020 r. kolejnego wzrostu eksportu mięsa drobiowego. Władze Rosji zamierzają zwiększyć eksport mięsa ogółem z 416 mln USD w 2020 r. do 1,6 mld USD w 2024 r., przy czym mięso drobiowe będzie stanowiło większość tego eksportu.

Uruchomienie transportu kolejowego w eksporcie mięsa drobiowego do Chin pozwoli rosyjskim eksporterom skrócić czas przewozu z 44 dni (transport morski) do najwyżej 12-14 dni, przy czym istotnym elementem wykorzystania kolejowego transportu jest możliwość obniżenia kosztów tego transportu dzięki dotacjom rządu Rosji. Wykorzystanie kolei może stanowić poważny element rosyjskiej konkurencji wobec takich eksporterów mięsa drobiowego do Chin jak USA, Brazylia czy kraje UE.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma