Produkcja drobiu w Polsce wymaga zmian
Polska jest ciągle największym producentem mięsa drobiowego w UE. Nadwyżka produkowanego w Polsce mięsa drobiowego (w stosunku do spożycia krajowego) była jeszcze nie tak dawno temu z powodzeniem eksportowana; w 2019 r. eksport mięsa drobiowego z Polskim wzrósł o 12%!
Niestety, gwałtownie postępująca pandemia COVID-19 we wszystkich krajach UE wywróciła te prognozy. Produkcja mięsa drobiowego w Polsce z powodu wstrzymania eksportu, głównie na potrzeby HoReCa, spowodowała w krótkim czasie spiętrzenie mięsa w magazynach. Ewentualne uruchomienie eksportu stosunkowo taniego polskiego drobiu na rynki detaliczne UE może wymagać zmian organizacji produkcji drobiu u potencjalnych importerów.
Prawdopodobnie nastąpi ograniczenie produkcji drobiu w Polsce, czemu może sprzyjać spadek cen skupu oraz utrata opłacalności i płynności finansowej przez producentów żywca. W wyniku ograniczenia produkcji drobiu spadnie też produkcja mieszanek paszowych, co może wpłynąć na ceny zbóż na rynku krajowym oraz zmniejszenie importu śruty sojowej.
Do firm ponoszących straty w okresie kryzysu ma trafić pomoc w ramach „tarczy finansowej”, której warunki oraz rodzaj i wielkość pomocy są przez rząd na bieżąco korygowane. Przy okazji firmy drobiarskie postulują wyeliminowanie zbędnych kosztów związanych z nadmiernym nadzorem i badaniami weterynaryjnymi czy finansowaniem tzw. funduszy promocji, których środki mogłyby z powodzeniem pozostawać o rolników zamiast być przechwytywane przez różne organizacje, które z tego tytułu czerpią wyłącznie korzyści.