Koronawirus SARS-CoV-2 przyćmił kolejne przypadki ptasiej grypy

Śmiertelnie groźny dla ludzi wirus 2019-CoV, zwany też SARS-CoV-2, od ponad dwóch miesięcy sieje panikę w Chinach. Obecnie, pod koniec lutego 2020 r. przypadki zakażenia ludzi tym wirusem notuje się już w ponad 50 państwach na całym świecie. Obawy przed pandemią paraliżują światową gospodarkę przyczyniając się do spadku giełdowych notowań bardzo wielu firm stawiając je na krawędzi bankructwa.

Bulwersujące wiadomości związane z koronawirusem 2019-CoV skutecznie przysłoniły problemy z dwoma innymi rodzajami wirusów: ASF i ptasiej grypy. Pierwszy z nich zdewastował w krótkim dwuletnim okresie czasu chińską produkcję wieprzowiny i nie wiadomo, czy, jak i kiedy powróci ona do poprzedniego poziomu.

Natomiast wirus ptasiej grypy (spośród zidentyfikowanych 140 szczepów szczególnie groźne są szczepy H5 i H7) powraca z każdym jesienno-zimowym sezonem na łamy światowej prasy budząc grozę wśród producentów drobiu na całym świecie, pamietających światową pandemię ptasiej grypy w latach 2003-2004 (ponad 100 mln padłych i zabitych ptaków).

O tym, że wirus ptasiej grypy stanowi ciągłe zagrożenie świadczą liczne obecnie przypadki zachorowania stad drobiu w Polsce, Indiach, Tajwanie, Chinach, RPA, Wietnamie, Ukrainie, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, W. Brytanii i Nigerii.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma