W Austrii jajeczny skandal, w Rosji więcej zbóż, natomiast w UE mniej pszenicy i jęczmienia oraz więcej kukurydzy

W Austrii wybuchł jajeczny skandal: jedna z firm wykorzystywała przeterminowane (zepsute) jaja do produkcji wyrobów jajecznych, co powodowało, że w gotowych wyrobach – jak informuje „Der Spiegel” z 20 lutego (artykuł pt. „Ermittler decken Ei-Skandal in Österreich auf”) wyczuwało się „obrzydliwy zwierzęcy smród” (niem.: „bestialischer Gestank”).

Inspektorat Żywności Dolnej Austrii wspólnie z Agencją ds. Bezpieczeństwa Żywności postanowił wstrzymać produkcję i przeprowadzić odpowiednie badania. Najdalej w ciągu kilku dni poznamy wyniki badań, które potwierdzą lub wykluczą podejrzenia.

Ponieważ doniesienia na temat wadliwej produkcji zaniepokoiły austriackich konsumentów, ministerstwo rolnictwa, spraw regionalnych i turystyki postanowiło przyjrzeć się oznakowaniu produktów jajecznych w celu polepszenia przejrzystości podawanych tam informacji, co powinno zwiększyć możliwość kontroli wyrobów jajecznych przez konsumentów.

Wg RusAgroTrans Rosja wyprodukuje w 2020 roku od 126,2 do 127 milionów ton zboża. Może to być drugi co do wielkości zbiór zbóż po rekordowej produkcji (135,5 mln ton) w 2017 r. Tymczasem w UE będzie w 2020 r. (w porównaniu do zbiorów w 2019 r.) mniej o 5,3% pszenicy (137,9 mln ton), mniej o 2,3% jęczmienia (60,8 mln ton), natomiast więcej o 4,2% żyta (8,6 mln ton) i więcej o 6,6% kukurydzy (65,0 mln ton).

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma