Wirus ptasiej grypy zagraża nie tylko ptakom

Wśród producentów drobiu mających swoje fermy na terenach wyznaczonych przez administrację jako obszary zapowietrzone z powodu wykrycia przypadku zakażenia drobiu wirusem ptasiej grypy rosną poważne obawy utracenia możliwości dalszej produkcji z powodu odmowy przez zakłady drobiarskie odbioru ptaków gotowych do uboju pomimo posiadania przez tych producentów ważnych świadectw zdrowia ptaków wydanych przez upoważnione do tego służby inspekcji weterynaryjnej.

Zakłady drobiarskie odmawiają odbioru ptaków z ferm położonych w strefach zapowietrzonych. Przedłużające się negocjacje w sprawie odbioru ptaków do uboju są szczególnie groźne dla producentów drobiu chowanego na tucz, gdyż każdy dzień opóźnienia w odbiorze gotowych do uboju ptaków powoduje niewyobrażalny wzrost kosztów, szczególnie ze względu na wysokie spożycie paszy w końcowym okresie tuczu.

Przypomnijmy, że ptasia grypa, spowodowana przez wirusy HPAI i LPAI H5 i H7, jest zwalczana w Polsce z urzędu. Dramat producentów drobiu w strefach zapowietrzonych dodatkowo pogarsza stanowisko władz administracyjnych, które nie zgadzają się na pokrycie wszystkich kosztów poniesionych na tucz danych ptaków, co może doprowadzić wielu z producentów do bankructwa.

PZHiPD i KIPDiP proponują wystąpienie w imieniu tych producentów do Mateusza Morawieckiego, premiera rządu RP, z prośbą o możliwie jak najszybsze rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Producenci drobiu postulują, aby władze RP obligatoryjnie likwidowały cały drób ze strefy zapowietrzonej wypłacając właścicielom likwidowanych stad 100% wartości likwidowanego drobiu oraz 100% wszystkich innych poniesionych kosztów.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma