Rosnąca produkcja jaj w USA staje się nieopłacalna
Populacja ludności w USA w okresie ostatnich trzech lat rosła średnio w tempie ok. 0,65% rocznie, natomiast liczba kur niosek w amerykańskich fermach w tym samym czasie wzrastała w tempie ok. 3% rocznie (z 311,6 mln kur niosek w 2016 r. do 340,5 mln kur niosek w 2019 r.).
Warto podkreślić, że liczba kur w chowie bezklatkowym (chów organiczny, na wolnych wybiegach) wzrosła w tym czasie z 37,6 mln kur do 70,8 mln kur (o 33,2 mln kur), natomiast w chowie klatkowym spadła o 4,3 mln kur. Wzrost liczby kur niosek ogółem i większa podaż jaj na amerykańskim rynku spowodowały, że cena sprzedaży jaj z chowu bezklatkowego nie wpłynęła na istotną poprawę opłacalności tego sposobu chowu kur niosek.
Jeśli amerykańscy producenci jaj będą nadal zwiększać liczbę kur niosek w chowie bezklatkowym w tempie ok. 3% rocznie nie zmniejszając (zastępując) jednocześnie liczby kur niosek w chowie klatkowym, to przy ciągle niskim tempie wzrostu ludności cena sprzedaży jaj może być nieopłacalna w dłuższej perspektywie czasu, a nawet doprowadzić do zapaści tego kierunku produkcji drobiarskiej w USA.
Analitycy rynku jaj w USA zakładają, że rosnącą podaż jaj będzie można zrównoważyć zwiększoną konsumpcją jaj (promocja zdrowego odżywiania się) oraz większym eksportem.