Porozumienie między USA i Chinami kończy kilkuletnią wojnę handlową
Prezydenci USA i Chin kilka dni temu podpisali Porozumienie Handlowe, określane jako pierwsza faza całościowego porozumienia współpracy gospodarczej, handlowej i naukowej między tymi dwoma krajami, których PKB łącznie stanowi prawie 40% światowego PKB (PKB jako miernik wielkości gospodarki; PKB UE stanowi niecałe 19% światowego PKB). Porozumienie będzie miało ogromny wpływ na rozwój i kształtowanie się światowej gospodarki zarówno w najbliższych latach, jak i w dłuższej perspektywie czasu.
Chiny zgodnie z zawartym porozumieniem zobowiązały się do importu amerykańskich produktów rolnych o wartości 40-50 mld USD rocznie, w tym znaczących ilości mięsa i produktów drobiowych. Pierwsza dostawa 24 tys. ton kurzych stópek amerykańscy producenci wyeksportowali do Chin jeszcze przed podpisaniem Porozumienia. Wielkość eksportu będzie korygowana przez obie strony w zależności od potrzeb chińskiego rynku.
Na liście amerykańskich firm drobiarskich, które uzyskały zezwolenie na eksport swoich wyrobów do Chin, znajduje się 349 przedsiębiorstw.
W zawartym Porozumieniu Chiny zobowiązują się do całkowitego zniesienia zakazu importu z USA drobiu, w tym także żywych ptaków, regionalizacji ograniczeń importu w przypadku wystąpienia chorób drobiu zwalczanych z urzędu, znacznego uproszczenia obiegu świadectw eksportowych i celnych oraz wydawania certyfikatów (audyty) dopuszczających kolejne przedsiębiorstwa do eksportu drobiu do Chin.