W krajach UE szybko rośnie spożycie organicznych produktów drobiarskich

Konsumpcja żywności organicznej w krajach UE uległa podwojeniu w okresie ostatnich dziesięciu lat, przy czym tempo wzrostu spożycia organicznych produktów drobiarskich jest najwyższe i wynosi ok. 10%. I chociaż w 2017 r. w krajach UE sprzedano żywność organiczną za kwotę 34,3 mld euro, nadal jej udział w ilości ogółem spożywanej żywności jest stosunkowo niewielki i wynosi ok. 3%.

Głównym czynnikiem zachęcającym konsumentów do zakupu żywności organicznej pomimo nieco wyższej ceny jest świadomość, że jest to żywność nieskażona pozostałościami pestycydów, sztucznych nawozów czy leków.  

Dzięki szerokiej akcji informacyjnej coraz większa część konsumentów wie, że produkcja organicznej żywności polega na zapewnieniu zwierzętom (kury, kurczęta) najwyższych standardów dobrostanu, karmieniu paszami z surowców wyprodukowanych przy zachowaniu naturalnego płodozmianu bez nawozów sztucznych oraz nie zawierających mykotoksyn i pestycydów przy znacznej poprawie stanu zdrowia chowanych zwierząt poprzez wydłużenie cyklu produkcji, rozgęszczenie stad oraz ograniczenie stosowanych leków zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 12/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma