AVEC zaniepokojone postępowaniem władz UE

Stowarzyszenie Przetwórców Drobiu i Handlu Drobiem w krajach UE (AVEC) podczas corocznej konferencji, tym razem odbywającej się w pierwszych dniach października w Budapeszcie, a w której uczestniczyło ponad 200 członków, w tym także z Polski, przedstawiła krytyczne stanowisko w sprawie udostępnienia europejskich rynków eksporterom drobiu z krajów trzecich (nie będących członkami UE) oraz następstw „twardego” Brexitu dla dalszego rozwoju przemysłu drobiarskiego w UE.

Paul Lopez, prezes AVEC, stwierdził, że władze UE akceptując porozumienie handlowe z krajami Mercosur zwiększające dwukrotnie bezcłową kwotę importową mięsa drobiowego do 180 tys. ton rocznie w stosunku do kwoty importowej z 2017 r. „poświęciły europejskie drobiarstwo”. Podobne zaniepokojenie Lopez wyraził w odniesieniu do zwiększenia przez UE o 50 tys. ton rocznie importowej kwoty mięsa drobiowego z Ukrainy, co wg władz UE powinno zakończyć ukraiński bezcłowy eksport na europejskie rynki fileta piersiowego z kością.

Poważnym problemem dla europejskiego przemysłu drobiarskiego może być również „twardy” Brexit. W. Brytania jest znaczącym importerem mięsa drobiowego z krajów UE. Jeśli nie nastąpi podpisaniem umowy Brexit, to na import mięsa drobiowego zostanie nałożone 68% cło, które poważnie zakłóci dotychczasowy eksport.

W swoim końcowym oświadczeniu AVEC apeluje do władz UE o wsparcie w dostępie do chińskiego rynku, dokładniejszej kontroli granicznej importu mięsa drobiowego z krajów trzecich oraz nałożenia obowiązku etykietowania wszystkich wyrobów drobiarskich sprzedawanych w UE informacją o pochodzenia oferowanego mięsa, w tym także w restauracjach.   

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 12/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma