Czy dalszy rozwój produkcji drobiu w Polsce ma rację bytu?
Między przedstawicielami przemysłu drobiarskiego trwa dyskusja nad perspektywami dalszego rozwoju produkcji drobiarskiej w Polsce.
Wg Jarosława Kowalewskiego, SuperDrob, Polska jest najatrakcyjniejszym krajem w UE, jeśli chodzi o produkcję drobiu. Oprócz bardzo dobrze rozwiniętej bazy surowcowej posiada dostęp do większości surowców, długoletnią tradycję produkcji, stosunkowo niskie koszty robocizny oraz dogodne usytuowanie geograficzne. Zagrożeniem nie są też nowopowstające zakłady drobiarskie, ponieważ w perspektywie kilku lat konsumpcja mięsa drobiowego w Polsce może stopniowo wzrosnąć nawet o 20%.
Podobną opinię ma Klaus Roppel, Drobimex, który uważa, że spożycie mięsa drobiowego będzie nadal rosło ze względu na jego wyjątkowe walory odżywcze (duża zawartość lekkostrawnego i łatwo przyswajalnego białka, niezbędne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne) oraz łatwość przyrządzania różnych potraw z udziałem mięsa drobiowego.
Odmienne zdanie ma Mariusz Szymyślik, KIPDiP, który uważa, że polski rynek mięsa drobiowego jest nasycony i konsumpcja mięsa drobiowego w Polsce nie będzie wzrastać. Ponadto silna konkurencja na rynkach europejskich oraz trudny eksport na rynki poza europejskie będą stanowić poważną barierę dla dalszego rozwoju produkcji drobiu w Polsce.