Wyzwania ograniczające szybki rozwój produkcji drobiu i jaj w Chinach

Rekordowe zyski oraz wysoki popyt na mięso drobiowe stanowią siłę napędową niezwykle szybkiego rozwoju produkcji drobiarskiej w Chinach, jaki można zaobserwować w ostatnim czasie, głównie z powodu ciągle zmniejszającej się podaży wieprzowiny, spowodowanej koniecznością likwidacji kolejnych stad świń z powodu rozprzestrzeniania się groźnej śmiertelnej choroby ASF w trzodzie chlewnej utrzymywanej w Chinach.

Wg analityków światowego rynku drobiarskiego rozwój produkcji drobiarskiej w Chinach będzie szybko postępował pomimo wysokich kosztów produkcji (dotowana przez rząd produkcja zbóż, konieczność importu soi, rosnące koszty robocizny), konieczności ograniczenia stosowania antybiotyków oraz rosnącej presji konsumentów na poprawę dobrostanu ptaków i większej transparentności w zakresie technologii chowu drobiu.

Warto podkreślić, że ciągle koszt pasz dla drobiu jest w Chinach prawie dwukrotnie większy w porównaniu do kosztów paszy w USA czy Brazylii. W wielu fermach brak jest również nowoczesnego wyposażenia pozwalającego skutecznie kontrolować środowisko w kurnikach (temperatura, wilgotność oraz wymiana powietrza). Wysokie koszty robocizny, szczególnie w ubojniach drobiu, planuje się ograniczyć poprzez zastosowanie robotyzacji procesów technologicznych.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 12/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma