Koreański minister przeprasza

Południowokoreański minister rolnictwa przeprasza opinię publiczną, że 18 sierpnia br. poinformował o tym, że w jajach spożywczych pochodzących z 66 koreańskich ferm wykryto obecność fipronilu. Poddane badaniom jaja są jednak wolne od fipronilu i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Jak wcześniej podał „Korean Times”, kontroli poddano 876 ferm, a badania jaj prowadzone są w 363 dalszych fermach. Moon Jae-in, prezydent Korei Płd. polecił Lee Nak-yeon, premierowi kraju, przeprowadzenie natychmiastowej kontroli obrotu jajami spożywczymi w sklepach i hurtowniach na terenie całego kraju.

Komentując jajową aferę profesor Chris Elliot z Queens University w Belfaście, stwierdził, że niepokojącym jest fakt, że miliony skażonych jaj spożywczych przez kilkanaście miesięcy znajdowało się w obrocie handlowym w wielu krajach i nikt nie zareagował na ten fakt. Ale pocieszającym jest to, że zawartość fipronilu w skażonych jajach jest bardzo niewielka i dlatego laboratoria agencji ds. bezpieczeństwa żywności uznawały te jaja jako niezagrażające zdrowiu ludzi. 

Bieżący numer