Aresztowania w aferze jajowej

Holenderskie władze już w listopadzie 2016 r. wiedziały o skażeniu jaj spożywczych fipronilem – oświadczył belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme – i nie tylko nie poinformowały o tym europejskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności, ale sprzedawały skażone jaja do wielu krajów UE. Komisja Europejska prowadzi intensywne śledztwo w tej sprawie.

Holenderska policja 10 sierpnia aresztowała dwóch członków zarządu firmy Chickfriend, która zaopatrywała holenderskich producentów drobiu i jaj spożywczych w preparat zawierający fipronil, pod zarzutem stworzenia zagrożenia dla zdrowia publicznego na szeroką skalę.

Na poczet  prowadzonego śledztwa zabezpieczono majątek firmy Chickfriend i zablokowano firmowe konta w bankach. Na podstawie dokumentów i kontroli magazynów stwierdzono, że skażony fipronilem preparat dostarczała do Chickfriend inna holenderska firma Pro-farma, która z kolei zaopatrywała się w belgijskiej firmie Poultry Vision, zajmującej się produkcją środków zawierających fipronil służących m. in. do zwalczania insektów drobiu.

Bieżący numer