Zmutowany wirus ptasiej grypy może zagrażać zdrowiu ludzi

 

Wyniki badań przeprowadzonych w brytyjskim Pirbright Institute (Pirbright, Surrey, UK), wskazują, że zmutowany wirus ptasiej grypy H9N2, wyizolowany w Pakistanie, posiada zdolność uniknięcia odpowiedzi (reakcji) immunologicznej organizmu człowieka i wywołać objawy grypy u ludzi. Mutacja wirusa H9N2 polega na zamianie jednego z aminokwasów w hemaglutyninie (w skrócie H lub HA) – glikoproteinie o właściwościach antygenowych znajdującej się na powierzchni wirusów grypy.

Ponieważ powyższy rodzaj mutacji wirusa H9N2 powoduje upośledzenie procesu jego namnażania się w laboratoryjnej hodowli komórkowej, interesującym przedmiotem dalszych badań jest poznanie mechanizmu namnażania się tego mutanta w organizmie ptaków oraz dróg jego rozprzestrzeniania w środowisku oraz groźby potencjalnej infekcji nie tylko drobiu, ale także i ludzi.

Wirus H9N2 występuje powszechnie na fermach drobiu w krajach Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej, ale jego mutant został również wyizolowany od ludzi, u których stwierdzono łagodny przebieg grypy. Wyniki badań pozwolą przygotować nowy rodzaj efektywnej szczepionki przeciwko ptasiej grypie.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 4/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma