W Wielkopolsce ok. 1 mln kur do utylizacji z powodu grypy ptaków; wg MRiRW w okresie przedświątecznym w Polsce nie zabraknie jaj, ale ich cena będzie nieco wyższa

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu na podstawie badań laboratoryjnych stwierdził 1 kwietnia br., że na fermach kur niosek w rejonie Zaparcina (48,5 tys. kur) i Będlewa (547 tys. kur), należących do jednego specjalistycznego gospodarstwa, obecne są wirusy grypy ptaków. W związku z tą sytuacją podjęto decyzję o utylizacji z zakażonych ferm ogółem ok. 1 mln kur (w trakcie wychowu i produkcji).

Ogniska w Zaparcinie i Będlewie to 67 i 68 ognisko grypy ptaków w Polsce od początku br. (utylizacji poddano w tym okresie ponad 4,869 mln szt. drobiu różnych gatunków), a 20 ognisko w woj. wielkopolskim w samym tylko marcu br. Jeden dzień wcześniej (31 marca br.) PWL w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) stwierdził zakażenie wirusami grypy ptaków indyków (184,7 tys.) na fermie w Michorzewie, gm. Kuślin. Stado będzie poddane utylizacji.

Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa w rządzie RP stwierdził 2 kwietnia br. w wypowiedzi radiowej, że wprawdzie jaj nie powinno brakować na sklepowych półkach, ale ich cena może być wyższa aniżeli zwykle. Przypomnijmy, że jak co roku cena jaj wzrasta w okresie przedświątecznym, ale potem spada nawet o kilkanaście procent. Polska jest jednym z największych producentów jaj w UE (550-560 tys. ton rocznie). Ok. 40% tej produkcji trafia na eksport (238,6 tys. ton jaj w 2024 r.).

Wcześniej Czesław Siekierski, minister rolnictwa w rządzie RP, stwierdził na Targach Rolnych Agrotech w Kielcach, że wprawdzie w Polsce jest nieco mniejsza podaż jaj (likwidacja ponad 2,5 mln kur niosek z powodu grypy ptaków), ale wzrost ceny sprzedaży jaj jest także efektem działań spekulacyjnych i swego rodzaju szumu medialnego.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 4/2025

Partnerzy

Zakup czasopisma