Kolejne 26 ognisko grypy ptaków w Polsce, 71 ognisk w UE od początku br., USA przygotowuje się do szczepienia drobiu przeciwko wirusowi grypy ptaków

GIW podał 19 lutego br. informację, że wyniki badań przeprowadzonych na fermie indyków (122,7 tys. szt.) w Bolesławcu, gm. Mosina (woj. wielkopolskie) potwierdziły zakażenie wirusami grypy ptaków. Zgodnie z postanowieniem władz sanitarno-weterynaryjnych i administracyjnych ptaki zostały poddane utylizacji, a wokół fermy wytyczono strefy zapowietrzoną i zagrożoną.

Od początku roku jest to 26 ognisko grypy ptaków w Polsce, a utylizacji w tym czasie poddano ponad 2,18 mln szt. drobiu.

W krajach UE wg danych z 20 lutego br. stwierdzono 71 ognisk grypy ptaków, najwięcej w Polsce (26 ognisk), we Włoszech (21 ognisk) i na Węgrzech (10 ognisk). Francuskie władze weterynaryjne twierdzą, że wprowadzenie powszechnego szczepienia drobiu przeciwko grypie ptaków, szczególnie na fermach tuczu kaczek, pozwoliło na opanowanie problemu zakażeń drobiu i spowodowało znaczące zmniejszenie liczby ognisk (w br. tylko jedno ognisko).

Nadal amerykański sektor produkcji jaj cierpi z powodu likwidacji znaczących ilości kur niosek. W okresie od lutego 2022 r. do lutego br. zlikwidowano ponad 120 mln kur niosek, najwięcej w stadach utrzymywanych w chowie bezklatkowym. Ponieważ jaja z tych ferm są obecnie najchętniej kupowane przez Amerykanów, w wielu stanach zabrakło tych jaj w handlu, a cena wzrosła nawet o kilkadziesiąt procent.

Obecna administracja federalna postanowiła przyspieszyć proces wytwarzania i zastosowania szczepionki przeciwko grypie ptaków na fermach drobiu. Producenci tych szczepionek mają otrzymać wsparcie finansowe, a służby weterynaryjne we współpracy z producentami rozpocząć testy w terenie.

Oczekuje się, że takie działanie powinno pozwolić ograniczyć liczbę ognisk grypy ptaków na fermach drobiu w USA i spowodować, podobnie jak np. we Francji, opanowanie trudnej sytuacji. Niestety, przywrócenie równowagi popytowo-podażowej na rynku jaj będzie wymagało czasu, a powrót do niedawnych cen jest raczej niemożliwy, m.in. z powodu panującej w USA inflacji i spodziewanego wzrostu cen po wprowadzeniu ceł na import wielu towarów.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 2/2025

Partnerzy

Zakup czasopisma