Nadzwyczajny wzrost spożycia jaj w Kolumbii w okresie ostatnich trzydziestu lat
W trakcie międzynarodowego webinaru „Colombia Egg Consumption Miracle” (Kolumbijski Cud Spożycia Jaj), które odbyło się pod patronatem firmy Hy-Line 30 września ub.r. w Bogocie (stolica Kolumbii) Gonzales Moreno, prezes FENAVI Colombia (Kolumbijskie Stowarzyszenie Producentów Jaj), ogłosił, że spożycie jaj w Kolumbii wzrosło ponad 2,5-krotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat i wynosi obecnie 345 jaj/mieszkańca (w 1994 r. spożycie jaj w Kolumbii wynosiło 128 jaj/mieszkańca).
Tym samym Kolumbia stała się jednym z państw na świecie, w którym jest tak wysokie spożycie jaj i może być doskonałym przykładem dla tych państw, w których spożycie jaj jest nadal na niskim poziomie. Jednocześnie Moreno stwierdził, że cena zakupu jaj w Kolumbii jest podobna do ceny w brazylijskich sklepach, a dużo niższa aniżeli w USA, chociaż Kolumbia nie ma zbyt dużo surowców paszowych i musi je importować. Jak doszło do jajecznego cudu w Kolumbii?
Wszystko zaczęło się od utworzenia w 1994 r. przez 45 zakładów wylęgowych funduszu, którego celem było finansowe wsparcie promocji spożycia jaj oraz działań w obszarze technicznego unowocześnienia metod produkcji jaj, przekształcenia produkcji w bardziej zrównoważoną oraz znaczne podniesienie poziomu statusu sanitarnego na fermach kur niosek.
Ogromną rolę w zwiększeniu spożycia jaj odegrała kampania reklamowa, a dokładniej mówiąc – kampania edukacyjna. W mediach, głównie w telewizji, przez ponad dwa lata „odkręcano” mistyfikację, że jaja są źródłem cholesterolu. Zamiast tego wskazywano na wysoką wartość pokarmową jaj oraz szerokie możliwości wykorzystania jaj jako podstawy zdrowego odżywiania. Medialna promocja spożywania jaj trwa nadal, teraz także wśród dzieci i młodzieży.
Większość obszarów, na których działają fermy kur niosek, to obszary z niską dostępnością wody. Dlatego 65% ferm kur niosek posiada systemy gromadzenia wody z deszczu; woda ta jest znacznie wyższej jakości aniżeli wody pitne powszechnie dostępne w miastach.
Współpracując ściśle ze służbami sanitarno-weterynaryjnymi Kolumbia stała się w 2021 r. krajem wolnym od pomoru rzekomego ND oraz grypy ptaków w fermowym chowie drobiu, chociaż nadal notowane są przypadki grypy ptaków wśród dzikich ptaków i w przyzagrodowym chowie drobiu, a ponadto Kolumbia jest na szlaku przelotowym południe-północ bardzo wielu dzikich ptaków.