Czyżby w Polsce rozpoczął się jesienny okres zakażeń drobiu wirusem grypy ptaków?

W ciągu miesiąca (od 7 października do 6 listopada br.) stwierdzono w Polsce 10 ognisk grypy ptaków; ostatnie ognisko stwierdzono 4 listopada na fermie kur niosek (50,2 tys. szt.) w miejscowości Chocicza, gm. Środa Wlkp. (woj. wielkopolskie).

Wcześniej jedno ognisko grypy ptaków stwierdzono 22 sierpnia br. (14,7 tys. indyków na fermie w Chociulach, pow. świebodziński (woj. lubuskie), natomiast w okresie od stycznie do marca br. stwierdzono w Polsce 25 ognisk grypy ptaków. Łącznie od początku 2024 r. likwidacji poddano ponad 2,45 mln szt. drobiu (36 ognisk grypy ptaków).

Od stycznia do marca br. wirus grypy ptaków zaatakował 15 ferm indyczych (60% wszystkich ognisk w tym czasie) i 7 ferm kaczych (28% wszystkich ognisk w tym czasie). Natomiast w ostatnim miesiącu wirus grypy ptaków zaatakował przede wszystkim fermy kaczek (6 ferm) i kur niosek (4 fermy); likwidacji poddano 176,5 tys. kaczek i 1,69 mln kur niosek. Spośród zakażonych ferm trzy to fermy kaczek w woj. dolnośląskim, pozostałe siedem to fermy w woj. wielkopolskim (4 fermy kur niosek i 3 fermy kaczek). Interesujące, że wszystkie cztery fermy zakażonych kur niosek położone są w pow. Środa Wlkp. Fermy są znacznie oddalone od siebie i trudno przypuszczać, aby zakażenie nastąpiło ze względu na bliską odległość.

Pod względem liczby ognisk grypy ptaków na fermach drobiu w UE od początku 2024 r. (ogółem 227 ognisk) przewodzą Węgry (97 ognisk). Na kolejnych miejscach są Polska i Bułgaria (po 18 ognisk), następnie Francja (13 ognisk) i Włochy (12 ognisk).

Nadal jedynym skutecznym środkiem zapobiegania zakażeniom drobiu w chowie zarówno fermowym, jak i przyzagrodowym, jest wzmożona i restrykcyjna bioasekuracja. Prowadzone we Francji masowe szczepienia drobiu przeciwko grypie ptaków wskazują, że zdarzają się przypadki zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków pomimo wcześniejszego ich szczepienia, a zakażenie przebiega bezobjawowo, co powoduje, że zakażony drób może być roznosicielem wirusów grypy ptaków wbrew właścicielowi, który pozostaje nieświadomy tego zakażenia (czy, jak często i na czyj koszt wykonywać badania kontrolne drobiu, który nie wykazuje oznak zakażenia, w kierunku zakażenia wirusem grypy ptaków). Przynajmniej na razie wiele pytań związanych ze strategią szczepienia drobiu przeciwko grypie ptaków i wynikających z tego następstw pozostaje bez odpowiedzi.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma