Wady filetów z piersi kurczaka nie zagrażają zdrowiu ludzi, ale znacznie obniżają ich handlową jakość

Różnego rodzaju wady są ważnym powodem niższej jakości filetów z piersi kurcząt. Najczęstsze z nich to PSE (mięso blade, miękkie i wodniste), stwardnienie mięśnia WB (tzw. syndrom zdrewniałej piersi), białe paski (włókna) WS na powierzchni mięśni czy miopatia DPM (choroba zielonych mięśni).

Na występowanie tych wad szczególną uwagę zwracają wszelkiego rodzaju portale internetowe i porady dietetyków. I chociaż żadna z tych wad nie jest objawem choroby kurcząt, która może zagrażać zdrowiu ludzi, a jedynie wadą obniżającą handlową jakość filetów z piersi kurcząt, to warto zadbać w chowie fermowym kurcząt brojlerów o to, aby wszelkie przyczyny powstawania tych wad zredukować do minimum.

Główną przyczyną powyższych wad jest wysokie tempo wzrostu kurcząt brojlerów i wynikające z niego zaburzenia metabolizmu (przemian) w procesie nadmiernie szybkiego wzrostu mięśni i kształtowania się włókien mięśniowych. Ważną rolę odgrywa również żywienie kurcząt oraz zbyt częste stosowanie antybiotyków. Chcąc zmniejszyć ilość mięśni piersiowych z wadami, musimy zwrócić większą uwagę na programy żywienia kurcząt oraz profilaktyki zdrowotnej. Poniżej przykłady takiego postępowania w odniesieniu do syndromów białych pasków czy zdrewniałej piersi.

Białe paski na powierzchni mięśni częściej pojawiają się u kurcząt żywionych paszami wysokoenergetycznymi, zawierającymi duży udział kukurydzy. Obniżenie energii w paszy oraz lepsze zbilansowanie udziału aminokwasów (lizyna, metionina i cysteina) pozwolą na ograniczenie występowania białych pasków na mięśniach piersiowych kurcząt. Dodatkowym działaniem wspierającym może być dodatek do paszy antyoksydantów (np. witaminy E i selenu), które łagodzą skutki stresu oksydacyjnego, będącego jednym z powodów występowania białych pasków.

Skutki syndromu zdrewniałej piersi (stwardnienie powierzchni fileta piersiowego), będącego wynikiem zmian wywoływanych stanem zapalnym włókien mięśniowych, stresem oksydacyjnym i dysfunkcją metabolizmu w procesie kształtowania się włókien mięśniowych można złagodzić podając w paszy składniki charakteryzujące się własnościami antyoksydacyjnymi i przeciw zapalnymi (kwasy omega-3, witamina C, ekstrakty roślinne bogate w polifenole). Pewną rolę w zapobieganiu występowania syndromu zdrewniałej piersi dogrywa właściwe zbilansowanie udziału wapnia i fosforu w paszy (przeciwdziałanie wtórnym zaburzeniom metabolicznym).  

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 10/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma