Brazylia zwiększa eksport mięsa drobiowego, Hiszpanie protestują przeciwko importowi ukraińskiego zboża i konsumują więcej jaj, spada fracht za transport Dunajem ukraińskich towarów rolnych
Brazylijski przemysł drobiarski zwiększy produkcję mięsa drobiowego w 2025 r. o 2,1%, która wyniesie 15,5 mln ton; produkcja mięsa drobiowego w całej UE wyniosła w 2023 r. 13,5 mln ton. Jednocześnie wzrośnie w 2025 r. brazylijski eksport mięsa drobiowego o 1,9% (do 5,2 mln ton). Wyprodukowane w Brazylii mięso drobiowe z powodzeniem konkuruje na tych światowych rynkach, gdzie z powodu wystąpienia grypy ptaków importerzy nałożyli embargo na dotychczasowych eksporterów.
Nie ustają problemy z eksportem ukraińskiego zboża do krajów UE. Od kilku dni hiszpańscy rolnicy strajkują przeciwko nadmiernemu importowi zbóż z Ukrainy. Hiszpański Związek Rolników i Hodowców Zwierząt Gospodarskich Unión de Uniones domaga się od Komisji Europejskiej rozwiązania problemu nierównej konkurencji ze Wschodu, która doprowadza europejskich producentów do bankructwa. Dostawy ukraińskiego zboża na hiszpański rynek wyniosły w 2023 r. prawie 8,4 mln ton, ale w I półroczu br. już 6,5 mln ton.
Hiszpańscy rolnicy obawiają się, że presja tańszego ukraińskiego zboża zwiększy się znacznie w II półroczu br. i dalej w 2025 r. Warto przypomnieć, że kraje Europy Płd., w tym Hiszpania, to od wielu lat ważny importer ukraińskiego zboża.
Okazuje się, że dunajski szlak handlowy angażujący rumuńskie porty rzeczne, utworzony przy pomocy KE dla wsparcia ukraińskiego eksportu w obliczu blokady eksportu drogą czarnomorską, cierpi na brak zboża. Dunajska flota rzeczna z powodu braku towarów znacznie obniżyła koszty frachtu o 30%, a prognozy mówią o obniżce nawet o 50%. Z rzecznym transportem skutecznie konkurują transporty kolejowe i samochodowe. Jak widać, daleko jeszcze do całkowitej normalizacji handlu Ukrainy z krajami UE.
Interesujący jest wzrost w ostatnim czasie spożycia jaj w Hiszpanii. Chociaż konsumpcja jaj wyniosła tam w 2023 r. zaledwie 137 szt./mieszkańca, to była większa o prawie 5% w porównaniu do konsumpcji w 2022 r. (131 szt./mieszkańca). Głównym powodem wzrostu spożycia jaj w Hiszpanii jest wzrost cen sprzedaży mięsa i w tej sytuacji Hiszpanie częściej korzystają z jaj jako głównego źródła białka zwierzęcego przyrządzając wiele tradycyjnych dań.
Hiszpania jest trzecim krajem UE pod względem ogólnej produkcji jaj; przewidywana produkcja (wg danych UE) w 2024 r. wyniesie 962 tys. ton. Francja wyprodukuje w 2024 r. 1008 tys. ton jaj (największa produkcja w UE), Niemcy 970 tys. ton, a Polska zajmując piąte miejsce 670 tys. ton.