Meandry podaży i popytu będą oddziaływać na ceny skupu i sprzedaży mięsa drobiowego i jaj w Polsce oraz w pozostałych krajach UE

Utrzymująca się wysoka opłacalność produkcji kurcząt brojlerów w UE sprzyja rozwojowi tej produkcji – twierdzą analitycy rynku drobiarskiego z Credit Agricole w najnowszym Raporcie AGROmap. Najprawdopodobniej trend ten utrzyma się w najbliższym czasie, co będzie sprzyjało dalszej obniżce cen skupu kurcząt brojlerów.

Szczególnie trend wzrostowy w produkcji kurcząt brojlerów można zaobserwować w Polsce. Stosunek ceny skupu kurcząt do ceny sprzedaży pasz wynosi aktualnie w Polsce 3,31 i jest wyższy o ponad 5% w porównaniu do tego stosunku w ub.r. (3,15). Mięso drobiowe jest oferowane często w promocji, a wolumen eksportu, głównie na rynek UE, wyraźnie wzrósł. Pomimo spadku cen wartość eksportu mięsa drobiowego z Polski zwiększyła się w br. o 2,1% wobec wzrostu w analogicznym okresie w ub.r. o 6,5%. 

W cytowanym powyżej Raporcie analitycy z Credit Agricole twierdzą, że z powodu przechodzenia producentów jaj z chowu klatkowego na chów bezklatkowy (różne warianty technologiczne) zmaleje w najbliższych miesiącach podaż jaj na europejskim rynku. W sprawie kształtowania się cen sprzedaży jaj w drugim półroczu br. i w 2025 r. panuje dwugłos. Część ekspertów twierdzi, że ceny jaj mogą wzrosnąć i to znacznie (mniejsze wstawienia piskląt, gorsza opłacalność produkcji jaj w porównaniu do ub.r.), natomiast inni uważają, że pomimo mniejszej podaży ceny jaj wzrosną nieznacznie, m.in. z tego powodu, że nadal są wysokie, a opłacalność produkcji jest wyjątkowo dobra.

Wydaje się, że w dużym stopniu na kształtowanie się popytu, a w następstwie cen sprzedaży mięsa drobiowego i jaj będzie miała mniejsza zasobność portfela konsumentów w UE. Wysokie koszty energii oraz rozwinięta opieka socjalna mocno obniżają konkurencyjność europejskiej gospodarki, co powoduje, że pracodawcy nie są skorzy do zwiększania wynagrodzeń pracowniczych. Coraz częściej konsumenci europejscy spoglądają w kierunku tańszej żywności, co jest widoczne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma