Chiny wstrzymują import mięsa drobiowego z Polski, zapowiedź wzrostu cen sprzedaży jaj, organizacje rolników w Polsce protestują przeciwko nowym propozycjom KE

Afrykańskie upały nie wpływają na dynamikę tego, co się dzieje w drobiarstwie, zarówno w Polsce, jak i w UE.

Chiny wstrzymują import mięsa drobiowego z Polski z powodu wykrycia kolejnego w tym roku ogniska grypy ptaków. Niemniej K. Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii twierdzi, że rozmowy z chińskimi władzami dot. stosowania zasady regionalizacji w eksporcie polskiego mięsa drobiowego na chiński rynek trwają i powinny być zakończone do końca br. Procedowanie stosowania zasady regionalizacji w eksporcie mięsa drobiowego z Polski do Chin zostało zapisane we wcześniej podpisanym dwustronnym porozumieniu.

Jak informują producenci jaj w Polsce, w ostatnich miesiącach spadły w znacznym stopniu wstawienia nowych stad kur niosek, co może spowodować wzrost cen sprzedaży jaj na przełomie 2024/25 r. Warto zwrócić uwagę, że z dużym wzrostem cen sprzedaży jaj mieliśmy do czynienia w IV kwartale 2022 r. oraz w pierwszym półroczu i niespodziewanie w lipcu 2023 r. Cena sprzedaży jaj kl. A w lipcu br. była niższa w porównaniu do ceny sprzedaży jaj w lipcu ub. r. o ponad 41%.

Komisja Europejska przedstawiła w ub. tygodniu ważny dokument „Strategic Dialog on the Future of EU Agriculture”. Dokument został przygotowany przez specjalny Zespół pod przewodnictwem prof. Strohschneidera.

To obszerne opracowanie zawiera propozycje kierunków dalszego rozwoju europejskiego rolnictwa i spotkało się z wyraźnym poparciem Copa-Cogeca. W swoim komentarzu Copa-Cogeca podkreśla, że opublikowany dokument uwzględnia wszystkie aspekty europejskiego rolnictwa, w tym uznanie produkcji żywności za sektor strategiczny dla Europy zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe i zaangażowanie na rzecz konkurencyjnego zrównoważonego rozwoju.

Niestety, dokument został oprotestowany przez przedstawicieli polskich organizacji zrzeszających producentów zwierząt. Twierdzą oni, że dokument zawiera szereg niebezpieczeństw, które wyniknęłyby w razie wejścia w życie zawartych tam zapisów, m.in. ograniczenie produkcji mięsa, likwidację produkcji zwierzęcej czy promocję diety roślinnej wśród dzieci i młodzieży.

Swoje uwagi przedstawiciele organizacji rolników skierowali w piśmie do ministra rolnictwa w Polsce. Minister Siekierski stwierdził, że MRiRW z uwagą przygląda się zapisom „Strategic…” i w najbliższym czasie przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 10/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma