Nowe ognisko grypy ptaków w Polsce na fermie indyków; Francja rozpoczyna w październiku br. kolejną akcję szczepień przeciwko grypie ptaków
Kilka dni temu 22 sierpnia GLW poinformował o ognisku grypy ptaków na fermie indyków (14,730 tys. szt.) w Chociulach k/Świebodzina (woj. lubuskie). Już dwa dni później, po likwidacji zakażonych ptaków, na fermie rozpoczęła się procedura czyszczenia, mycia i wstępnej dezynfekcji, głównie w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ptaków (podtyp H5N1).
Zakażenie indyków w Chociulach grypą ptaków (26 ognisko w 2024 r.) wystąpiło w Polsce po ponad sześciomiesięcznej przerwie; 2 marca br. wykryto ognisko grypy ptaków na fermie indyków (27,215 tys. szt.) na terenie woj. warmińsko-mazurskim.
W okresie pierwszych dwóch miesięcy 2024 r. potwierdzono w Polsce 25 ognisk grypy ptaków, z czego 10 ognisk w woj. warmińsko-mazurskim (40% ogółu, w większości fermy indyków) oraz 5 ognisk w woj. wielkopolskim (20% ogółu). Od początku 2024 r. likwidacji z powodu zakażenia grypą ptaków zostało zlikwidowanych ponad 581 tys. szt. drobiu, głównie indyków rzeźnych.
W kwietniu br. GLW poinformował Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt WOAH) o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Niestety, ta pozytywna sytuacja dla polskiego drobiarstwa skończyła się 22 sierpnia br. W krajach UE najwięcej ognisk grypy ptaków od początku 2024 r. wykryto w Polsce (26 ognisk), następnie w Bułgarii (15 ognisk), na Węgrzech (14 ognisk) i w Niemczech (12 ognisk) – dane GLW. We Francji wykryto 6 ognisk grypy ptaków.
Jednocześnie we Francji z dniem 1 października br. rozpocznie się kolejny okres szczepienia drobiu przeciwko wirusowi grypy ptaków, przy czym rząd francuski zobowiązał się pokryć 70% kosztów związanych ze szczepieniem. Dostawa prawie 68 mln dawek szczepionek zostanie zrealizowana przez dwóch producentów: niemiecką firmę Boehringer Ingelheim Animal Health i francuską Ceva Sante Animale.