Europejskie i amerykańskie instytucje finansowe wspierają ukraińskie inwestycje drobiarskie w Chorwacji

MHP, ukraiński producent mięsa drobiowego z siedzibą na Cyprze, dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu w okresie ostatnich dwóch lat z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (180 mln USD) oraz z Amerykańskiej Korporacji Finansowania Rozwoju (250 mln USD) planuje wybudowanie zintegrowanego pionowo kombinatu drobiarskiego na terenie Chorwacji, państwa należącego do UE od 1 lipca 2013 r. Ukraińska firma przeznaczyła na tę inwestycję 20% własnych środków finansowych.

Kombinat będzie obejmował fermy rodzicielskie, fermy brojlerowskie, zakłady wylęgu drobiu, wytwórnie pasz, zakłady uboju kurcząt brojlerów oraz zakłady przetwórstwa mięsa drobiowego. Produkcja została zlokalizowana na terenie czterech gmin położonych ok. 40-60 km na południe od Zagrzebia. W kurnikach zlokalizowanych w kilku fermach będzie można wyprodukować rocznie ok. 25 mln kurcząt brojlerów.

Jednocześnie rozwijają się zakłady drobiarskie Petrinja Chicken Company, należące do ukraińskiego biznesmena Andrija Matiukha, zarządzającego firmą FAVBET. Działalność drobiarska tej firmy jest powiązana z MHP. Inwestycja o wartości 500 mln € obejmuje budowę najnowocześniejszego i największego zakładu produkcji mięsa drobiowego w UE. Rocznie przerobowi będzie poddane 95 mln kurcząt brojlerów.

Ok. 200 tys. ton mięsa drobiowego uzyskiwanego z obu tych inwestycji ma być w połowie sprzedawana w krajach UE, natomiast pozostała ilość eksportowana do krajów arabskich i azjatyckich poprzez porty w Europie Płd.

Zadowolenie z rozpoczętych inwestycji wyraził Tugomir Majdak, sekretarz stanu w chorwackim Ministerstwie Rolnictwa. „Każdy kraj w UE chciałby, aby taki „megaprojekt” był realizowany na jego terenie, ale ukraińscy inwestorzy wybrali Chorwację” – powiedział chorwacki sekretarz stanu. John Rich, prezes zarządu MHP stwierdził, że ukraińska inwestycja w Chorwacji będzie stanowiła istotne wsparcie europejskiej produkcji drobiu chroniąc rynek UE przed nadmiernym importem taniego mięsa drobiowego z Brazylii i Tajlandii.

Swoje zaniepokojenie wypowiedziami ukraińskich biznesmenów i chorwackich urzędników wyrazili producenci mięsa drobiowego w Polsce. Zdziwienie budzi też znacząca pomoc finansowa europejskich i amerykańskich instytucji dla kolejnych inwestycji drobiarskich w UE w sytuacji nadmiernej obecnie produkcji mięsa drobiowego w UE i problemów z utrzymaniem opłacalności tej produkcji. 

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma