Czy Europa wchodzi w kolejny sezon zakażeń wirusami grypy ptaków?

Kończące się lato w krajach północnej półkuli Ziemi może być początkiem kolejnego sezonu zakażeń drobiu wirusami grypy ptaków. Niejako sygnałem rozpoczynającym ten okres w Europie może być ognisko grypy ptaków na fermie w Ille-et-Vilaine, Bretania, po raz pierwszy potwierdzone we Francji po kilku miesiącach od zakończenia ostatniego sezonu jesienno-zimowo-wiosennego na przełomie 2023/24 r. Na fermie (1200 szt. drobiu) padło 190 szt. ptaków, Zgodnie z przepisami wokół fermy ustanowiono 3-km strefę zapowietrzoną i 10-km strefę zagrożoną.

„Wprawdzie nie udało się zidentyfikować źródła, z którego pochodziły wirusy, ale zakażenie może być związane z obecnością dzikich ptaków na fermie” – jak podaje francuski minister rolnictwa. Inspekcja weterynaryjna twierdzi, że znalezione w ostatnim czasie padłe mewy na wybrzeżu Bretanii były zainfekowane wirusami grypy ptaków, co oznacza, że w rejonie fermy mogły pojawić się zakażone dzikie ptaki.

Francuskie służby weterynaryjne rozpoczęły szczepienie drobiu w październiku ub.r. Do końca lipca br. zaszczepionych zostało prawie 50 mln szt. drobiu. O tym, czy profilaktyczne szczepienie drobiu przeciwko grypie ptaków pozwoli ograniczyć, a może nawet wyeliminować, ryzyko zakażania się drobiu wirusami grypy ptaków, będzie można powiedzieć więcej po kolejnym sezonie jesienno-zimowo-wiosennym 2024/25 i związanych z tym przelotami dzikiego ptactwa.

W ostatnim czasie kolejne ogniska grypy ptaków wykryto także na fermach w Niemczech, Portugalii, Belgii, W. Brytanii, Niderlandach, Polsce i Hiszpanii. Zakażenia te wskazują, że należy liczyć się ze stałym zagrożeniem zdrowia drobiu. W związku z tym służby sanitarno-weterynaryjne apelują o wzmożone działania w zakresie bioasekuracji.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma