Ceny zbóż na rynku krajowym, a zatem także ceny pasz drobiowych, nie powinny ulegać znaczącym zmianom w okresie najbliższych dwóch miesięcy

Żniwa w Polsce dobiegają końca. Wg wstępnych szacunków, plony będą nieco niższe w porównaniu do plonów w ub.r. Pszenica charakteryzuje się dobrymi parametrami, ale zawartość białka jest mniejsza. Na zbiory kukurydzy jeszcze musimy poczekać.

Handel zbożami z tegorocznych żniw jest niewielki. Rolnicy i firmy rolnicze sprzedają zboża na podstawie wcześniej zawartych umów, w pozostałych przypadkach obserwuje się umiarkowany handel z tendencją do przechowywania w oczekiwaniu na lepszą cenę.

Ceny zakupu wybranych zbóż na rynku krajowym, oferowane przez przetwórców, wynoszą średnio (zboża ze zbiorów 2023/24):

·        pszenica paszowa 770-830 zł/t

·        jęczmień paszowy 660-730 zł/t

·        kukurydza 830-900 zł/t

Eksport zbóż droga morską wyniósł w lipcu br. 238 tys. ton (z tego głównie pszenica 181 tys. ton) i był niższy o 52% w porównaniu do eksportu w czerwcu (494 tys. ton,). Eksporterzy oferowali następujące ceny sprzedaży zbóż na eksport (z dostawą do portu):

·        pszenica paszowa 820-830 zł/t

·        jęczmień 705-715 zł/t

·        kukurydza 850-870 zł/t

Wg analityków rynku zbożowego nie należy oczekiwać w Polsce poważniejszych zmian w cenach sprzedaży zbóż zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu. Wydaje się mocno prawdopodobne, że również ceny oferowane za pasze, w tym pasze dla drobiu, nie powinny w tym okresie ulegać znaczącym zmianom, co powinno zapewnić stabilną sytuację w zakresie opłacalności produkcji mięsa drobiowego i jaj.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma