W Chinach kształtuje się nowoczesny rynek żywności zawierającej produkty zwierzęce, w tym drobiarskie
Od kilku dni polski przemysł drobiarski obiega wiadomość o otwarciu chińskiego rynku na mięso i elementy drobiowe wyprodukowane w Polsce. Eksport, zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, będzie opierał się m.in. o zasadę regionalizacji ze względu na możliwość wystąpienia w polskich fermach ognisk grypy ptaków. Wiele pozostałych szczegółów ma być opracowanych wspólnie do końca br. O możliwość eksportu mięsa i elementów drobiarskich do Chin wystąpiło prawie 30 zakładów w Polsce.
Opublikowany przez Rabobank raport RaboResearch przedstawia aktualną sytuację na chińskim rynku dotyczącą żywności zawierającej białko zwierzęce. Wg autorów raportu chiński rynek charakteryzuje się zmiennymi trendami wywoływanymi cyklicznymi zmianami i czynnikami strukturalnymi, wynikającymi z nadpodaży towarowej, obniżki potencjału ekonomicznego konsumentów, zmian demograficznych oraz preferencji zakupowych konsumentów.
Sytuacja ta stanowi z jednej strony szansę dla eksporterów, ale stwarza też potencjalne ryzyko dla przemysłu drobiarskiego zainteresowanego eksportem, który potrzebuje długoterminowej prognozy obejmującej kierunki potencjalnych zmian na chińskim rynku konsumenckim. Chińscy konsumenci podążają coraz bardziej za światowymi trendami i w związku z tym częściej poszukują żywności przygotowanej w nowoczesny sposób. Dotychczasowa oferta prostych produktów zastępowana jest przez żywność oferowaną wraz z nowoczesnym serwisem wzbogaconym przez wartościowe doświadczenie i wiedzę.
Ewolucyjnym preferencjom chińskich konsumentów towarzyszy imponujący wzrost konsumpcji mięsa. Jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku spożycie mięsa w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło w Chinach 35 kg, podczas gdy dzisiaj sięga 72 kg na jednego mieszkańca.
Warto jednak pamiętać, że znaczącemu wzrostowi zasobności ekonomicznej mieszkańców Chin, liberalizacji rynku i postępującej digitalizacji towarzyszy chęć spożywania żywności bardziej urozmaiconej i charakteryzującej się wyższą jakością. Walory prozdrowotne dodatkowo wzmacniają ofertę mięsa i elementów drobiowych z powodzeniem zastępujących dotychczas preferowaną wieprzowinę w tradycyjnej chińskiej kuchni.