Europejscy potentaci konsolidują produkcję mięsa drobiowego w Polsce i UE
Trwa konsolidacja firm drobiarskich. W pierwszym półroczu br. francuski holding LDC stał się właścicielem Indykpolu, dotychczasowego lidera w produkcji mięsa indyczego w Polsce. Indykpol jest obecnie częścią Drosedu S.A., który od kwietnia 2000 r. należy do francuskiego LDC.
Natomiast na początku czerwca br. Drosed S.A. ogłosił, że zawarł wstępną umowę z Cargillem w sprawie zakupu drobiarskiego zakładu produkcyjnego Konspol w Nowym Sączu. Dzięki tym przejęciom Drosed S.A. w znaczący sposób zwiększy swoje moce produkcyjne w zakresie przetwórstwa mięsa drobiowego z kurcząt i indyków.
Holenderski Plukon Food Group, jeden z największych producentów mięsa drobiowego w UE, nabył 100% udziałów w zakładzie drobiarskim Algas SP Sp. z o.o., należącym do rodziny Szatan. Wcześniej w 2018 r. Grupa Plukon zawiązała spółkę joint-venture z B. i Ł. Wyrębskimi i podjęła się wybudowania nowoczesnego zakładu drobiarskiego w Gruszczycach k/Sieradza.
Najwięcej emocji na polskim rynku drobiarskim budzi oferta sprzedaży zakładów drobiarskich wchodzących w skład Grupy Cedrob S.A., największego producenta mięsa drobiowego w Polsce. Zakłady zostały wstępnie wycenione na 8 mld zł, a ich zakupem zainteresowane są – wg Bloomberg – m.in. Fundusz ADQ z Zjednoczonych Emiratów Arabskich i inwestorzy z USA.
Na europejskim rynku drobiarskim swoją pozycję umacnia też MHP, ukraiński holding drobiarski mający swoją siedzibę na Cyprze, głównie dzięki przejęciu kolejnych zakładów drobiarskich na Bałkanach. W ub.r. MHP uzyskał 14% wzrost sprzedaży, przy czym wyeksportował prawie 400 tys. ton mięsa drobiowego (wzrost o 8% w porównaniu do poprzedniego roku).