W UE spadnie do 2035 r. spożycie mięsa ogółem o 1,6 kg, ale jednocześnie wzrośnie spożycie mięsa drobiowego
W trakcie niedawno odbytego posiedzenia jednej z grup roboczych Copa-Cogeca przedstawiciele producentów zwierząt stwierdzili, że nadal w krajach UE utrzymuje się trend spadku pogłowia trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz (o mniej więcej 1% rocznie), natomiast nieznacznie powinna wzrastać produkcja kurcząt brojlerów. Mniejszej produkcji zwierząt towarzyszy spadek liczby gospodarstw zajmujących się tą produkcją.
Jednocześnie obserwuje się spadek spożycia mięsa przez mieszkańców UE, które w 2035 r. może być niższe o 1,6 kg na osobę, przy czym głównie ze względów zdrowotnych i zgodnie z zaleceniami dietetyków wzrośnie spożycie mięsa drobiowego kosztem obniżenia spożycia pozostałych rodzajów mięsa, w tym głównie wieprzowiny.
Rosnący popyt na mięso drobiowe stymuluje rozwój produkcji kurcząt brojlerów. Polska jest jednym z wiodących krajów UE w tej produkcji. Podobnie polscy producenci jaj odgrywają ważną rolę w UE. Polska jest znaczącym eksporterem mięsa drobiowego i jaj na wewnątrzunijny rynek, co pozwala utrzymywać równowagę popytowo-podażową oraz zapewniać odpowiednią cenę sprzedaży tych produktów na rynku UE.